‘Kadın emeği' yandaşlara peşkeş!

Kadın Haberleri —

Kadınların üretim yaptığı kaldırılan büfeler / Amed

Kadınların üretim yaptığı kaldırılan büfeler / Amed

  • Amed Yenişehir Belediyesi kayyumunun, büyük vaatlerle duyurduğu ve kadınlar tarafından işletileceğini açıkladığı Nev Park, AKP'lilere tahsis edildi. Kadınların üretip satışını yapacağı söylenilen büfelerin bir kısmı kaldırılırken kalanlar ise kafe ve düğün salonu gibi ticari işletmeler olarak ranta açılacak.

YILMAZ KAYA/AMED

Amed Yenişehir Belediyesi Kaymakamı ve kayyumu Mustafa Beşikçi, iki yıl önce ekonomik olarak dezavantajlı durumda olan kadınların belediyeye ait araziler üzerinde hem üretip hem de satış yapabilecekleri birden fazla park kuracaklarını basına açıkladı.

Kayyum Beşikçi, parkın ihalesi aşamasında basına yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye örnek olabilecek tek bir çalışma" diyerek şunları söylemişti: “Parkları, Diyarbakır'da, Yenişehir'de yaşayan mağdur kadınlarımıza tahsis edeceğiz. Hanımlarımız, ürettikleri ürünleri yapacağımız eko-parktaki paketleme tesislerinde paketleyecekler, satış büfelerinde satacaklar. Sulama sistemlerini biz kuracağız, ham maddelerini biz vereceğiz. Teknik desteği biz sağlayacağız. Hedefimiz buradan 150'ye yakın hanemizin ekmek kazanması. Belki zaman içerisinde bu artabilecektir..."

 

 

AKP’li kadınlara tahsis edildi

Söz konusu kadınların hem üretip hem satış yapacakları ve 'ekmek kazanacakları' söylenen parklardan olan Üçkuyu mahallesindeki Nev Park (Nev Bahçe) geçtiğimiz aylarda tamamlandı. "Hünerli Eller Kadın Kooperatifi" tarafından işletileceği duyurulan parkın içine kadınların ürettiklerini satabilecekleri 15’e yakın büfe yerleştirildi. Ancak şimdiye kadar herhangi bir üretim ve satış yapılamadı.

Nev Park, kısa süre önce Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Temel aracılığıyla Kayapınar ve Yenişehir Belediyesi personeli olan AKP'li iki kadına tahsis edildi. Belediye çalışanı oldukları için parkı resmi olarak kiralamaları yasa engeline takılınca, park bu kadınlardan birinin damadı olan ve bir kargo firmasında çalışan Bülent adlı şahıs adına kiralandı.