Kadın kırımı insanlık suçu

Kadın Haberleri —

20 Kasım 2020 Cuma - 17:00

İsviçre, Belçika ve İngiltere'de Kürt kadın kareketleri, 25 Kasım dolayısıyla ‘Diktatörü Yargılamak İçin 100 Neden’ kampanyası kapsamında alanlara çıkacaklarını duyurdu.

İsviçre, Belçika ve İngiltere’deki Kürt kadın hareketleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla yaptıkları açıklamalarla, Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) başlattığı ‘Diktatörü Yargılamak İçin 100 Neden’ kampanyası kapsamında alanlara çıkacaklarını duyurdu ve yapacakları eylem ve etkinlikleri paylaştı.
Yekîtiya Jinên Kurd ên Swîsre (YJK-S), yaptığı yazılı açıklamayla kapitalist sistemin kadına yönelik yürüttüğü sistematik kırıma dikkat çekerek, tam da böylesi bir süreçte TJK-E’nin başlattığı kadın kırımına karşı kadını ve toplumu savunma hamlesinin hayati önemde olduğunu belirtti.

İsviçre’de şiddet verileri

İsviçre Federal istatistik bürosunun yayınladığı verilerin paylaşıldığı açıklamada, “İsviçre’de; 2019 yılında 19 bin 669 kadın şiddete maruz kalmış, 29 kadın öldürülmüş, 50 kadın öldürülmeye teşebbüs edilmiş, 116 kadın ağır yaralanmış, basit yaralanma 2035, fiziksel saldırı 6379, yaşamsal tehdide maruz kalan 126, tehdit edilen 4314, zorla evlilik 8, çocuklara cinsel saldırı 383, cinsel zorlama 205, cinsel taciz 61, tecavüz 287 olarak açıklanmıştır” ifadeleri geçti. Eşit ücret, üniversitelerde taciz, pandemide ev içi şiddete de değinilen açıklamada, iktidarların kapalı kapılar ardından ‘ek tedbirler alıyoruz’ açıklaması ile yetindiği belirtildi.

‘Kampanyanın startını veriyoruz’

Ülkelerin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun kadına şiddetin bir sistem ve zihniyet meselesi olduğu ve evrensel boyutta yaşandığının altı çizildi. Devamla, “Merkezi Cenevre bulunan BM’ye, kadın kırımının uluslarası düzeyde resmen insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak tanınmasını talep ediyoruz. TJKE’nin çağrısı üzerine biz de 25 Kasım’da ‘diktatörün yargılanması için 100 neden’ kampanyasını startını veriyoruz” denildi.

‘BM yaptırım uygulasın’

Erdoğan diktatörlüğü iktidarda olduğundan itibaren, Türkiye ve Kürdistan'ın birçok şehrinde işlediği suçlara değinilen açıklamada, Erdoğan çetelerinin işgal ettiği Kürt kentlerinde taciz, tecavüz ve kaçırmaların ettiği, Bakurê Kürdistan’da Türk askerlerin ağına düşürülüp tecavüz ve tacizle intihara sürüklendiği, buna karşı duran kadınların şiddet, gözaltı ve tutuklanmalara maruz bırakıldığı, taciz, tecavüz ve ölüm tehditlerinin sistematik olarak uygulandığı belirtildi.
Açıklamanın sonunda, “Bizler hemen şimdi diyerek, diktatörün uluslararası mahkemelerde yargılanmasını talep ediyor, İsviçre’de bulunan BM’nin Türk devletinin kadınlara karşı işlemiş olduğu suçlara karşı yaptırımlara gitmesini ve buna ev sahipliği yapmasını İsviçre Kürt Kadın Hareketi olarak talep ediyoruz. BM başta olmak üzere uluslararası kurumları görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz” denildi.
Yekîtiya Jinên Kurd ên Belçika (YJK-B) ve İngiltere’deki Kürt kadınlar da benzer minvalde açıklamalar yaparak, ‘Diktatörü Yargılamak İçin 100 Neden’ kampanyasına aktif katılacaklarını açıkladı.

Eylem planlaması

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla İsviçre, Belçika ve İngiltere’de yapılacak etkinlikler şöyle:

İSVİÇRE

* 22 Kasım’da Bern’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde saat 13.00’te panel.
* 23 Kasım’da saat 20.30’da Jineoloji Birimi Üyesi Zîlan Diyar’ın katılımıyla online panel
* 25 Kasım’da Basel Theaterplatz’da yürüyüş ve miting
* 25 Kasım’da Bern Merkez Tren İstasyonunda saat 17.30’da miting
* 25 Kasım’da Biel’de miting
* 26 Kasım’da Solothurn’da saat 16.00’da miting

BELÇİKA

* 22 Kasım’da Brüksel’de saat 12.30’da Gare Centrale’de miting
* 22 Kasım’da Liege’de, saat 12.30’da Place Saint Lambert’te miting
* 24 Kasım’da 'Kadın yönelik şiddeti analiz etme ve direnişi örme' konulu online panel
* 28 Kasım’da Anvers’te Gare Centrale’de saat 14.00’te miting

İNGİLTERE
* 21-22-23 Kasım’da farklı bölgelerde pankart eylemleri
* 24 Kasım’da saat 19.’da Besime Konca’nın katılımıyla online panel
* 25 Kasım’da Wood Green’de saat 13.30’da miting
* 25 Kasım’da saat 19.00’da online panel

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.