Kadın pedi lüks değil

Kadın Haberleri —

.

.

  • HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, regl ürünlerinin ücretsiz karşılanması için Meclis’e kanun teklifi sundu. Kanun teklifinde ‘regl yoksulluğu’na işaret edilerek kadınların yüzde 82’sinin hijyenik ürünlere ulaşamadığı belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, ped ve tampon fiyatlarındaki yükselişinin durdurulması ve hijyen ürünlerinin ücretsiz olması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

Kadınların yüzde 82’si pede erişemiyor

Kanun teklifinin gerekçesinde derinleşen yoksulluk koşullarının en çok kadınları etkilediğine vurgu yapılırken,  kadınlar açısından zaruri bir ihtiyaç olan hijyen ürünlerinin, yapılan zamlardan kaynaklı birçok kadını etkilediği ifade edildi. 

Derin Yoksulluk Ağı’nın araştırmasına göre görüşülen kadınların yüzde 82’sinin hijyenik pede erişemediğine dikkat çekilen gerekçede “Görüşülen diğer kadınlar ise ara sıra pede erişebildiklerini dile getirmektedir. Regl olan bir kadın, ortalama hayatının 2 bin 535 gününde bu döngüye girmekte, bahsedilen süre yaklaşık 7 yıla tekabül etmektedir. Temel ihtiyaçlar arasında bulunan ped ve tampon gibi ürünlere ulaşamamak ‘regl yoksulluğu’ olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de ise çoğunlukla mevsimlik tarım işçileri, mülteciler ve büyük kentlerin yoksul kesimlerinde yaşayan ve regl döngüsünü yaşayan yetişkin ve çocuklar, bu ihtiyaçlara erişimde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır” ifadeleri kullanıldı.