Kadına zulüm paket paket

18 Ocak 2022 Salı - 17:30

Hilal Gencay

Hilal Gencay

  • EŞİK gönüllüsü Hilal Gencay 2021 yılında yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi ve 6’ncı Yargı Paketi’ne dikkat çekerek, yargı paketinin sadece nafaka hakkının sınırlandırılması ile kalmayacağını belirtti.

 

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK), gasp edilen kadın haklarının geri alınması ve kadın kazanımlarının korunması amacıyla başlattığı çalışmalarına devam ediyor. EŞİK’in 2022’de mercek altına alacağı konuların başında İstanbul Sözleşmesi’nin iptal kararının geri alınması, 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması, nafaka hakkı, çocuk istismarına af getirmeyi öngören düzenlemeler geliyor. 

Ekim 2021’de “Yasalara Dokunma Uygula” kampanyasını hayata geçiren EŞİK, Meclis’teki çalışmaları da yakından takip edip raporlaştırıyor. EŞİK gönüllüsü Hilal Gencay, platformun çalışamalarını ve yeni yıl planlamalarına ilişkin konuştu.  

‘Cins Kırımı’ kampanyası

2021 yılında yürütülen çalışmalara değinen Gencay, kadın katliamına dikkat çekmek acıyla “Bu artık bir cins kırımıdır” kampanyası başta olmak üzere, mecliste kurulan komisyonlara karşı ‘Kaçıncı komisyon’, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanmadığı bir yerde ‘neyi araştırıyorsunuz ve kaçıncı kez araştırıyorsunuz?’ soru ve tespitler altında çalışmalar yaptıklarını belirtti.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılma kararı bizim için verilen kadın mücadelesi açısından çok önemli bir eşik olduğunu söyleyen Gencay, “Sözleşmeden çıkıldığı tarih 20 Mart’tan sonra yaptığımız tüm kampanyalar, bu kararın yanlış olduğu ve sözleşmenin yeniden uygulanmasına yönelikti. Bunun için Avrupa Konseyi’ne bir çağrıda bulunuldu. Kadına yönelik şiddete ilişkin bir rapor hazırlanarak, bu rapor gönderildi” dedi. 

Meclis karnesi

EŞİK gönüllülerinin oluşturdukları “Meclis İzleme Komisyonu”nun yıl boyunca milletvekillerini “izleyerek” çalışmalarını ve söylemlerini raporlaştırdıklarını belirten Gencay şunları kaydetti: “71 kanun teklifinden sadece bir tanesi kadınlar ve cinsiyet temeliydi. Meclis genel görüşmesine verilen önergelerden hiçbiri kabul edilmedi. Bin 118 soru önergesinden sadece 17’si kabul edildi. 172 Meclis araştırma önergesinden yalnızca 2’si, bin 651 basın toplantısından ancak 16’sı,  18 Meclis grup toplantısından sadece 3’ü oda birkaç cümleyle kadın haklarına ayrıldı. LGBT+’ların ise TBMM çatısı altında sadece 5 kez adı geçti. Dolayısıyla bu karnenin tüm vekiller açısından özellikle AKP Cumhur ittifakı diyebileceğimiz millettekiler için kötü bir karne olduğunu söylemek mümkün.”

5 acil talep

EŞİK’in 5 acil talebine de değinen Gencay talepler doğrultusunda siyasi parti liderleri ve kadın birimleriyle görüşüldüğünü dile getirdi. Görüşmelerde eşit temsiliyet ve şiddetsiz bir hayat vurgusunun yapıldığını belirten Gencay, “Beş acil talebimizi herkese ilettik ve o toplantılarda beş acil talebin neler olduğu uzunca açıldı” dedi. 2022 yılında da görüşmelerini sürdüreceğini ifade eden Gencay hazırlanan 6. Yargı Paketi’ne dikkat çekti.

Yargı Paketleri 

Yıl boyunca yargı paketlerine karşı mücadele ettiklerini söyleyen Gencay,  “Şu anda 6’ncı Yargı Paketi gündemde. 6’ncı Yargı Paketi’nde nafakanın sınırlandırılması, boşanmanın usulüne dair ve aile mahkemelerinde arabuluculuğun getirilmesi gibi bazı yeni kanunların geleceği ya da değiştirileceğiyle ilgili bilgiler var. Bu yargı paketinin sadece nafaka ve boşanma usulünün ya da arabuluculukla yetinmeyeceğinin görüşünü savunuyoruz. 6’ın Yargı Paketi’nde sadece nafaka hakkı değil, Medeni Hukuku da tırpanlayan ve kadının aleyhine yönelik düzenlemelerin olabileceğinin altını çiziyoruz” diye konuştu.

2022 yılında da İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı kanun ve 5 acil talep doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Gencay, “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği giderek kriminalize edilen bir kavram ama bu kavramla yüzleşemediğimiz sürece kadın cinayetlerinin sonu gelmeyecek” diye konuştu.

MA / İSTANBUL 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.