Kadını reddeden devleti reddediyoruz

Kadın Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 17:12

  • Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) Amed Kayapınar’da, 25 Kasım Kadın Platformu ise İstanbul Kadıköy’de polisin etten duvar örmesine rağmen kadınları bir araya getirdi.

25 Kasım kapsamında Kayapınar ilçesi, Dünya Kavşağı’nda bir araya gelerek yürüyüş düzenledi. Kadınların eylemine DAKP bileşenlerinin yanı sıra HDP milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun ve Dersim Dağ ile TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan da katıldı.

Devletin alnında kara bir leke

İlk olarak söz alan TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, polis ablukasına tepki göstererek, “Bu gördüğünüz manzara üçüncü dünya savaşıdır. Bu manzara erkeklere ‘Biz onların etrafını sardık, siz de onları öldürün’ talimatıdır. Bugün burada kadınlara katledilmesin diye bir araya gelen kadınlara karşı bize ‘devlet erkektir ve erkeği korur’ diyorlar, biz de onlara ‘Geri adım atmayacağız’ diyoruz” ifadesinde bulundu.
Kadınları reddeden bir devleti tanımadıklarını sözlerine ekleyen Gökkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün 25 Kasım, yani Mirabel Kardeşlerin katledildiği gün. Biz kaç katledilen Mirabel kardeş gördük. Biz Kobanê’yi gördük, Mexmûr’u gördük, Silopî’yi, Paris’i gördük. Bu ölümler devletin alnında kara bir lekedir. Biz kadınlar kadını reddeden bir devleti reddediyoruz. Kadını tanımayan kanunu reddediyoruz.”
DAKP Sözcüsü Nihal Yanık ise, dünya genelinde her gün ortalama en az 137 kadının en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü ve her yıl 12 milyon kız çocuğunun zorla evlendirildiğini belirtti. Her türlü erkek şiddetinin karşısında birlikte mücadele edeceklerini söyleyen Yanık, “Dayanışarak kazanacağımızı biliyoruz. Yılmadan ve bıkmadan yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz; kadına yönelik şiddet münferit değil, politiktir” dedi.

İstanbul: Birlikteyiz, direnişteyiz

İstanbul’daki çok sayıda kadın örgütünün içerisinde yer aldığı 25 Kasım Kadın Platformu öncülüğünde binlerce kadın, Kadıköy’de bir araya geldi ve İskele Meydanı’na doğru iki koldan yürüyüş başlattı.
Yürüyüş boyunca erkeklerin öldürdüğü kadınların ismi okunarak “Burada” denilirken, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “İnadına isyan, inadına özgürlük” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.
Tüm engellemelere rağmen binlerce kadın zılgıt ve sloganlar eşliğinde İskele Meydanı’nda toplandı. Ellerindeki ışıklandırmalarla erkek şiddetinin karanlığına karşı meydanı aydınlattıklarını belirten kadınlar, “Sesimiz yankılansın birbirimiz için sokakta erkek-devlet şiddetine karşı isyandayız” pankartını açtı.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP’li kadın milletvekillerinin de katıldığı açıklamada, açıklama Kürtçe ve Türkçe yapıldı.
Açıklamada “Polonya’da kürtaj yasağı girişimlerine karşı direnişimizle, Şili’de cezasızlık politikalarını yargılayan Las Tesis eylemlerimizle, Meksika’da erkek şiddeti faillerinin korunmasına karşı adliyeleri ateşe veren ‘Ne unuturuz ne affederiz’ irademizle, Rojava’da kadın düşmanı IŞİD’in yıkımına karşı eşit ve özgür bir yaşamı örgütleyişimizle, aileyi kutsayan üreme politikalarıyla hayatımız ve bedenimiz üzerindeki özerkliğimize yönelik saldırılara karşı dünyanın her yerinde ayaktayız! Erkek-devletin çizdiği sınırları tanımadan, Mirabel Kardeşler’in yükselttiği mücadelenin ışığını büyütüyoruz.
İsteklerimiz, arzularımız, sınırlarımız, iradelerimiz, emeğimiz, bedenimiz, sesimiz, taleplerimiz, haklarımız, kazanımlarımız, yaşamlarımız ve mücadelemizle buradayız! Erkek, devlet şiddetinin yarattığı bu karanlığa karşı tüm renklerimizle, dayanışmamızın gücüyle, mücadelemizin rengiyle buradayız, birlikteyiz” denildi.
Taksim Meydanı’nda da Kadın Komiteleri’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar yürüyüş yapmak istedi ancak polis, izin vermedi, saldırdı.
HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.