Kadınlar 5 ülkede eylemde

Kadın Haberleri —

13 Aralık 2020 Pazar - 18:00

  • Avrupa’nın değişik kentlerinde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları, ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Erdoğan yargılansın’ dedi. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) “Diktatörün Yargılanması için 100 Neden” kampanyası için Almanya, İsviçre, İngiltere ve İsveç’te miting ve yürüyüşler düzenlendi. 

İSVİÇRE

Önceki gün Basel’de bir araya gelen yüzlerce kadın, ‘Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden ve 100 Bin İmza’ kampanyası kapsamında bir yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.


İsviçre Kürt Kadın Hareketi (YJK-S) tarafından organize edilen gösteriye İsviçre Alternatif  Partisi (BASTA), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Sosyalist kadınlar Birliği (SKB), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), İsviçre Sosyal Demokrat Parti Kadın Kolları ve İsviçre İşçi Partisi (PdA) da katıldı. Theaterplatz’da bir araya gelen kadınlar, Erdoğan rejimi tarafından katledilen kadınların fotoğraflarının yanı sıra Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargılanmasını talep eden döviz ve pankartlarla Dreirozeanpark’a kadar yürüdü. Kadınlar kent merkezinde yürüdükleri esnada imza toplayıp bildiriler dağıttı. Yürüşte yer alan parti ve örgüt temsilcileri yaptıkları konuşmayla, “Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden ve 100 Bin İmza” kampanyasına destek çağrıları yaptı, Erdoğan diktatörlüğünün kadın ve çocuklara yönelik katliamları başta olmak üzere tüm suçlardan uluslararası arenada yargılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini vurguladı.