Kadınlar, tarihlerini yazmak zorunda

19 Ocak 2022 Çarşamba - 17:40

.

.

  • Jineoloji Akademisi, “Kadın Devriminin Tarihsel Temelleri ve Geleceği” adıyla hazırladığı kitap çalışmasının tanıtımını Kobanê’de gerçekleştirdi.

Jineoloji Akademisi Yayınları tarafından hazırlanan “Kadın Devriminin Tarihsel Temelleri ve Geleceği” başlığıyla hazırlanan sosyolojik analiz ve araştırma kitabının tanıtımı Kobanê’de gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında ajansımıza konuşan Kobanê Jineoloji Akademisi üyesi Rima Ahmed, kadınların devrimdeki yerlerini tasavvur ederken, bunun tarihsel ve toplumsal kökenlerinden bağımsız ele almamak için böylesi bir çalışmanın elzem olduğunu belirtti.

.
Rima Ahmed

Kitapta bölgedeki kadınların sosyolojik durumu da yer alıyor

Silinmiş bir kadın kimliği ve kadın gerçekliğinin olduğunu söyleyen Rima Ahmed, “Tarihte devrim yaratan ilk insan kadındır, ancak tarih kitaplarında bu yazmaz. Bu nedenle kadınlar kendi tarihlerini yazmak zorunda. Kitabın içeriğinde sadece Kuzey-Doğu Suriye’de yaşayan Kürdistanlı kadınlar değil, bölgedeki tüm kadınların sosyolojik durumları ele alınıyor” dedi.

.
Şervin Nudem

Tarih için önemli bir adım

Kitabın Kürtçe yazıldığını söyleyen Jineoloji Akademisi üyesi Şervin Nudem de, kitabın altıda birlik bir oranının Kobanê’deki araştırmalarla ele alındığını ifade ederek, “Kitap özellikle Rojava’daki kadınlar olmak üzere birçok kişinin emeğiyle hazırlandı. Erkekler kendi bakış açısına göre tarihi yazıyorlar. Bu yüzden bu tür kitaplara ihtiyaç var. Kadınlar kendi elleriyle tarihi yazıyor. Konuların daha derin araştırılması gerekir. Bu nedenle Jineoloji bölgede kendini var etmeye çalışıyor. Bu kitap bizim için önemli bir adım oldu” şeklinde konuştu.

“Bir kitap bir devrimi anlatmaya ve sosyolojik gerçekliğini tanımlamaya asla yetmez” diyen Şervin Nudem, bu tür ürünlerin artırılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ve buna kendisini aday gören kadınları da desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

KOBANÊ / NÛJINHA 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.