Kadınlara 34 ilde ilk sıra

Yeşil Sol Parti Kadın

Yeşil Sol Parti Kadın

  • Bu seçimlerde kadınlar için umut vaat eden parti, Yeşil Sol Parti oldu. Yeşil Sol Parti, 200’ü aşkın kadın aday gösterirken, diğer partilerin aksine 34 ilde kadın adaylara 1. sırayı ayırdı. 

Aday listelerini açıklayan iktidar ve muhalefet partileri kadın aday konusunda sınıfta kaldı. Bu sene Yeşil Sol Parti, 200’ü aşkın aday ile kadınlara umut oldu. 

36 partinin birçoğu listelerinde kadın aday noktasında sınıfta kaldı. AKP, MHP, İYİ Parti ve CHP’de toplam kadın aday sayısı 500. Dört partinin toplam kadın aday sayısı 600 sandalyelik Meclis’i dahi dolduramadı. Bu seçimde Yeşil Sol Parti ise 200’ü aşkın aday göstererek, iktidar ve ana muhalefet partilerini geride bıraktı. 

AKP 33 ilde göstermedi

İktidar partisi olan ve kadın kazanımlarına karşı yaptığı ittifaklar ile en fazla eleştiri alan Cumhur İttifakı’nın öncüsü AKP, 600 vekillik aday listesinde yalnızca 113 kadın adaya yer verdi. 33 ilde ise hiç kadın aday göstermedi. AKP yalnızca dört ilde kadın adayları ilk sırada gösterirken, bunlardan biri Osmaniye’den aday gösterilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık oldu. 

Cumhur İttifakı’nın bir diğer ortağı MHP de en az kadın aday gösteren partilerden biri oldu. 600 kişilik listede yalnızca 90 kadın adaya yer verildi. Fakat MHP’de AKP’nin aksine 7 ilde kadınlar ilk sırada aday gösterildi. 

İYİ Parti’de yüzde 25

Millet İttifakı’nın ortağı İYİ Parti’de yüzde 25 kadın aday kotası uygulandı. 600 kişilik milletvekili adaylarından 450'sini erkek, 150'sini ise kadın adaylar oluşturdu. İYİ Parti’de 6 ilde de kadınlar ilk sırada yer aldı. 

CHP'de 147 kadın

Millet İttifakı’nın bir diğer ortağı olan CHP ise en çok eleştiri alan parti oldu. Listesinde kadın aday oranı az olan CHP, kadınlara vaatlerde bulunsa da aday listesinde sınıfta kaldı. Toplam 581 kişinin isminin yer aldığı aday listesinde yalnızca 147 kadın yer aldı. Bunlardan yalnızca 11’i illerde ilk sırada yer aldı. 

Kadınlar için umut Yeşil Sol

Bu seçimlerde kadınlar için umut vaat eden parti ise Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçime girecek olan Yeşil Sol Parti oldu. Yeşil Sol Parti yaklaşık 600 kişilik listeden 200’ü aşkın kadın aday gösterirken, diğer partilerin aksine 34 ilde kadın adaylara 1. sırayı ayırdı. JINNEWS/ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.