Kadınlara regl izni

Kadın Haberleri —

.

.

  • İspanya’nın Girona kentinde yapılan uzun görüşme ve müzakereler ardından beldiye çalışan 500 kadına regl izni çıktı.

Her ay üç gün ila bir hafta arasında regl (adet) olan kadınlar ciddi sıkıntılarla yüz yüze kalıyor. En önemlisi de adet öncesi ya da sonrası yaşadığı gerginlik, sinir, değişen sancı türleri kadının yaşam kalitesini düşürerek agresifleştiriyor. Kadınlar bu durumu aza indirgemek için sıkıntılı çalışma koşullarından ya da ev işlerinden uzaklaşmak, dinlemek ve adet olmanın getirdiği her türlü ağrıdan kurtulmak için üstün çaba gösteriyor.

Kadınların yaşadığı sıkıntılı adet dönemini rahat geçirmesi için İspanya’nın kuzeyindeki Girona kentinde memur olarak çalışan kadınlara regl (adet) izni çıktı.

İzin süresini çalışarak telafi edecek

Euronews’te geçen haber göre, Girona kenti belediyesinde çalışan yaklaşık 500 kadın, ayda 8 saat adet izni kullanabilecek. Kadınlardan, bu verilen 8 saatlik izni daha sonra iki ay içinde çalışarak telafi etmeleri istenecek.

Belediye çalışanlarının bağlı olduğu sendika, yönetimle müzakereler sırasında bu iznin ücretli ve iki gün olması için gerekli düzenlemenin yapılmasını istedi. Uzun süren müzakereler ardından belediye yönetimi ve sendika kararın kadın ve erkek arasında eşitliği artıracağı görüşünde birleşerek regl izninde anlaştı. Ancak belediye, bu sürenin 8 saat olmasında ısrar etti ve regl izni ayda 8 saat oldu.

Regl tartışılmayan bir tabu

Kentin yerel yöneticilerinden Angels Planas, birçokları tarafından tabu olarak görülen bu konunun tartışılması ve yerel yasalara eklenmesinde sıkıntılar yaşadıklarını dile getirerek, sonuçta varılan uzlaşıdan memnun olduğunu söyledi.

Tartışmalar sırasında bu düzenlemenin kadınlara dezavantaj sağlayacağı ve kadınların terfi almasının önünde sıkıntılar yaşanacağı yolunda görüşler aktarıldı.

‘İlaç aldığımda bile acı veriyor’

Uygulamayla ilgili düşüncelerini dile getiren Girona belediyesi çalışanı Noelia Artigas, "Geçen ay idare edebildim ama bazen ilaç alındığında bile çok acı verici olabiliyor. Bu yüzden ihtiyacım olduğunda izne başvurabileceğim" dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.