Kadınların hak nöbetine çağrı

Kadın Haberleri —

17 Ağustos 2020 Pazartesi - 16:23

  • Eşitlik İçin Kadın Platformu adına AKP’ye seslenen avukat Mehtap Sert, çekilme tartışmalarına son verilmesini isteyerek sözleşmeyi etkin uygulama çağrısında bulundu.

Eşitlik İçin Kadın Platformu adına İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü avukat Mehtap Sert, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Hükümetin “Yeni bir yasanın hazırlanması“ ve “Yeni bir sözleşmenin oluşturulması” gibi iki seçeneği tartıştığını belirten Sert, belli kesimlerin saldırısı altında olan “Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması” konusunu düzenleyen 4’üncü maddeye şerh bildirimi yapılacağı, AKP MYK’sında alınacak karara göre Tayyip Erdoğan’ın son kararı verip, bunun ilgili çevrelerde tartışmaya açılacağının söylendiğinin altını çizdi.

Pazarlık konusu değil

“İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını kim istiyor?” diye soran Sert, AKP  MYK’sinde belirtilen yol haritalarının tartışılması dahi şiddetçi erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdit olduğunu dile getirdi. Sert, “Herkes bilmeli ki, kadınlar hayatlarının ve haklarının politik pazarlıklara konu olmasına izin vermeyecek. Bunun aksi yönde davranan tüm siyasiler kadınların mücadelesini görmeli ve sesini duymalıdır, çünkü kadınlar şiddetsiz bir yaşamı kendi elleriyle kuracak ve kadın haklarını ortadan kaldırmaya çalışan hiçbir siyasi hareket, bu topraklarda kazanamayacaktır” diye belirtti.

Tartışma, uygula!

AKP’ye seslenen Sert, çekilme tartışmalarına son verilmesini isteyerek sözleşmeyi etkin uygulama çağrısında bulundu. Sert, “Herkesi kadınların hak nöbetine eşlik etmeye çağırıyoruz. Sözleşmeye yönelik saldırıların sadece kadınların değil tüm toplumun meselesi olduğu fark edilmeli; temel hak ve özgürlüklerini kullanmak, demokratik bir hukuk devletinde eşit, şiddetten uzak bir yaşam sürmek isteyen herkes kadınların hak nöbetine eşlik etmelidir. Eşitlik İçin Kadın Platformu olarak herkesi İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik müdahalelere karşı harekete geçmeye ve İstanbul Sözleşmesi’nin hiçbir ayrımcılık yapılmaksızın toplumun tüm bireylerine uygulanması konusunda dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. HATAY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.