Kadınların kampanyası 3’üncü haftasında

Kadın Haberleri —

22 Mayıs 2020 Cuma - 15:26

  • TJK-E’nin kadına şiddet ve katliamlara yönelik iki hafta önce başlattığı kampanya temelinde Almanya ve İsviçre’de eylemler yapıldı.

Almanya’nın Duisburg, Köln ve Mannheim, İsviçre’nin Cenevre ve Luzern şehirlerinde kadın katliamları ve kadına yönelik şiddet eylemlerle protesto edildi.

Duisburg’da Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi tarafından başlatılan kampanya 3’üncü haftasında sürüyor. Eyleme Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) aktivistleri de destek verdi.

Averdunkplatz’da yapılan eylemde kadına yönelik şiddeti kınayan pankartlar taşındı. HDP’li belediyelerin AKP/MHP tarafından gasp edilmesi de protesto edildi.

“Kadına karşı şiddete hayır”, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganlarının atıldığı eylem, 23 Mayıs Cumartesi günü Türk devletinin Zinî Wertê’ye saldırısı, KDP’nin Maxmûr ambargosu ve HDP belediyelerin gasp edilmesine karşı yapılan eylem çağrısıyla sona erdi.

Eylemler devam edecek

Köln’de ise Avrupa’da kadına yönelik artan şiddetin yanı sıra Türkiye’de çocuk istismarını aklamayı hedefleyen yasa tasarısına da tepki gösterildi. Önceki gün Heumark’ta düzenlenen eylemde Almanca “Birimize saldırı hepimize saldırıdır”, “Artık yeter, azalmayacağız”, “Kadınlara kötü davranan bir tek canlı insandır” yazılı dövizler, SKB, ZORA ve TJKE bayrakları taşındı. Bildirilerin okunması ardından eylemlerin devam edeceği mesajı verildi.

Cenevre ve Luzern’de de

İsviçre’nin Cenevre ve Luzern kentlerinde düzenlenen eylemlerde, erkek ve devlet şiddeti kınandı. Cenevre’de Bastinos Park’ta başlayıp, Plainpalaise kadar süren eylemde sık sık ‘Jin Jiyan Azadî’, ‘Yaşasın uluslararası kadın dayanışması’ ve ‘Şiddete hayır’ sloganları atıldı.

Luzern’deki eylemde de kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapıldı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.