Kakeyi köyünde kimse kalmadı

Toplum/Yaşam Haberleri —

17 Eylül 2020 Perşembe - 19:20

  • DAİŞ ve Arapların saldırısı altındaki Kakayilere ait Zankr köyü boşaltılmak isteniyor. 70 ailenin yaşadığı köyde sadece 15 aile kaldı.

 

Kerkük’ün Dakuk ilçesine bağlı Zankr köyü bir zamanlar Kakeyilere ait en hareketli köylerden biriydi. Arapların artan baskıları, temel hizmetlerden mahrum olmalarının yanı sıra işsizlik nedeniyle Kakeyiler köylerini terk etmek zorunda kaldı.

70 hanelik köyde son yıllarda sadece 15 aile yaşamını sürdürüyor.

KerkukNow sitesinden Karwan Salih’in haberine göre Zankr’da yaşayan Hemina Cebbar, “Köy sakinlerinin sayısı gün gittikçe azalıyor. Bazıları başka köylere, bazıları Dakuk’a ve diğer yerlere taşınmak zorunda kaldı” dedi.

Üç kez köylerinden çıktılar

Zankrlı Kakayiler; önce DAİŞ saldırısı, 2017’deki bağımsızlık referandumu sonrası ve son olarak koronavirüs salgını nedeniyle üç kez köylerinden çıkmak zorunda bırakıldı.

Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Zankr köylüleri, salgın tedbirleri kapsamında uygulananan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ürünlerinin satışını yapamadıklarını belirtiyorlar.

Sadece iki saat elektrik

Köyde kalan Saman İbrahim, “Köyde temel hizmetlerden tamamiyle yoksunuz. Çok kötü koşullarda yaşıyoruz. Bazı günler iki ila beş saat elektriğimiz var” diyor.

Irak hükümeti ve sivil toplum kuruluşlarını eleştiren Saman Hayas, köylerinin DAİŞ’in saldırısı tehdidi altında olduğunu belirtti ve ekledi: “Her iki taraf da hizmet veremedi, bu yüzden insanlar çok rahatsız.”

Yüzlerce Kakayi ailesi DAİŞ ile savaş nedeniyle yerinden edilmiş durumda ve çoğu göçmen kamplarında kötü koşullarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

 KERKÜK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.