Kanada’nın yerli kadınları adalet bekliyor

Kadın Haberleri —

9 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

  • Endüstri projeleri için getirilen yerli olmayan erkekler, yerli kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet uyguluyor, öldürüyor, kaybettiriyor. Son 30 yılda katledilen veya kaybettirilen kadınların sayısı 4 bin.

British Columbiya’ya bağlı Blue River’daki TransMountain boru hattı alanının yakınında bir çitin üzerinde asılı duran kırmızı elbiseler, Kanada’da öldürülen veya kaybettirilen yerli kadınları sembolize ediyor.
Kanada, insan haklarını savunan güçlü ve özgür bir ülke olarak bilinir. Oysa ırkçılığın izleri burada da belirgin. Endüstri projeleri için getirilen yerli olmayan erkekler, yerli kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet uyguluyor, öldürüyor, kaybettiriyor. Yerli kadınların kaybolma veya öldürülme olasılıkları diğer gruplardan 12 kat daha fazla.
Hükümet ve polis kayıtlarına göre bu kriz on yıllardır devam ediyor. Ancak gerçekte 1492’den beri süregelen bir uygulama. Beyaz erkek sömürgeciler, yerli kadınlara tecavüz ettiler, onlara ‘vahşi ve insandan aşağı yaratıklar’ olarak etiketleyip eylemlerini haklı çıkarmanın gerekçesini oluşturdular.

30 yılda 4 bin kadın

Son 30 yılda 4 bin veya daha fazla yerli kadın ve kız çocuğu öldürüldü veya kaybettirildi. Bu oran, yılda yaklaşık 133 veya haftada 3’e tekabül ediyor.
2014 yılında yerli Cree kabilesine mensup 15 yaşındaki Tina Fontainei de Winnipeg’de bulunan Kızıl Nehir’de öldürüldü. 57 yaşında olan katili suçsuz bulundu ve salıverildi. Çünkü o bir beyazdı.

Adalet beklentisi

Justin Trudeu başkanlığındaki Kanada Hükümeti, 2019’da on yıllardır meydana gelen kayıp ve öldürme vakalarını ‘ırk temelli soykırım’ olarak adlandırdı ve kadınları kasıp kavuran şiddeti ortadan kaldırmak için Haziran 2020’de eylem planını gerçekleştirmeye başlayacağını ifade etti, ancak COVID-19’u gerekçe göstererek bunu erteledi. Yerli kadınlar hala adalet bekliyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.