Kara daha yaralıyken katil polis bırakıldı

9 Eylül 2022 Cuma - 16:15

  • İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi, Midyat’ta 21 yaşındaki Adem Kara’nın polis tarafından öldürülmesine dair rapor hazırladı. 

 

Rapor, şube binasında yapılan açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. İHD Şube Başkanı Fevzi Adsız, Kara Ailesi ve görgü tanıklarının anlatımları ile olaya dair tespit ve taleplerin raporda yer aldığını belirtti.  Adsız, Mardin Valiliğinin üç gün sonra yaptığı açıklamaya işaret ederek, “Yapılan görüşmeler sonucunda heyetimizin kanaati bu olayın bir polisin ayağının taşa takılmasından ziyade yargısız infaz olayı olduğu sonucu yönündedir. Mardin Valiliğinin olay hakkında üç gün açıklama yapmaması daha sonra ise ‘kaldırım taşına ayağının takılması sonucu silahı ateş almış’ şeklindeki açıklaması ise bu olayın kapatılmasına yönelik olduğu izlenimini vermektedir” dedi.

Katil polis serbest

Olayla ilgili Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmaya işaret eden Adsız, “İlk etapta polis memurunun tutuklandığı yönünde kamuoyuna bilgiler yansımış olsa da Adem Kara henüz hastanede tedavi altındayken, adam yaralama suçlamasıyla savcılık ifadesi alınarak tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır” diye konuştu. 

Adsız, raporda yer alan önerileri şöyle sıraladı:

* Olayın temelinde PVSK’de polislere tanınan silah kullanma yetkisinden ve cezasızlık politikasından güç alarak hareket edilmesidir. Bu nedenle PVSK’de polislere tanınan silah kullanma yetkisinin sınırlandırılması gerekmektedir. Hükümet, kolluk kuvvetlerinin silah kullanma yetkisini sınırlamalı ve zorunlu haller dışında silahın kullanılmamasını teminat altına alacak yasal düzenleme yapmalıdır.

* Hükümet ve Meclis İnsan Hakları Komisyonunu olayı ivedilikle araştırmalı, 

* Etkin bir soruşturma yapılarak faillerin bir an önce olaydaki sorumluluklarının tüm detayları ile ortaya çıkarılması gerekmektedir.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.