Kato’da 30 yıl sonra ekim

Toplum/Yaşam Haberleri —

17 Haziran 2020 Çarşamba - 11:53

MÜJDAT CAN/ MA / ŞIRNAK

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçe kırsalındaki Komtik ve Kato Dağı bölgesinde 30 yılın ardından ürün ekimi yapıldı. Söz konusu ekimin öncülüğünü ise geçtiğimiz yılki yerel seçimlerde HDP Beytüşşebap Belediyesi Eşbaşkan adaylarından Cahit Özkan yaptı. Özkan’ın kararında, seçim öncesi yurttaşlara verdiği tarla ekimiyle yerel üretime destek sözü etkili oldu. Özkan, Komtik Dağı eteğindeki 10 dönümlük arazisinde ekim yapmaya başladı. Özkan, ekim için çocukları ile birlikte Kato Dağı bölgesindeki 12 kilometrelik eski su yolunu temizleyerek, tarlaların olduğu yere su getirmeyi de başardı.

Özkan’la başlayan ekime, koronavirüs salgını sürecinde birçok aile de dahil oldu. Komtik’tan Kato Dağı bölgesine kadar onlarca aile düzlük alanlarda domates, biber ve buğday gibi ürünlerin ekimine başladı.

Devlet yasaklamıştı

30 yıl aradan sonra yapılan ekimi görmeye gelen 94 yaşındaki Ahmet Ataman, bu durumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Her gün tarlalara uğradığını ifade eden Ataman, “Burada kavun, domates, salatalık, buğday her şey ekiliyordu. Eskiden bizler de ekiyorduk, hükümet bir dönem yasakladı ve daha sonra kimse ekmedi. Yıllardır serbest olmasına rağmen kimse gelip ekmiyordu” dedi.

Ataman, “Bölgede karakol olmasından dolayı kimse ekim yapmıyordu. Geçen sene ekim yapan Cahit’in sayesinde bu sene insanlarımız Kato zirvesine kadar ekim yapıyor. Herkes gelsin ekimini yapsın kimseye muhtaç olmasın. Geçen sene 1 kişiydi. Bu sene birçok kişi oldu, gelecek seneye inşallah herkes ekim yapacak” şeklinde konuştu.

 

100 aile katıldı

Nohut ve fasulye başta olmak üzere birçok ürünle yurttaşları üretime teşvik eden Cahit Özkan ise ektiği ürünlerden iyi bir verim aldığına dikkati çekti. Üretime 100’den fazla ailenin de dahil olduğuna değinen Özkan, “Tam 30 yıldır insanlar burada ekim yapmıyordu. Şimdi yapıyorlar. Az da olsa insanlar üretimle kazanmaya başladı” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.