Kayyuma bir ay için 46 milyon

Pirsûs Belediyesi

Pirsûs Belediyesi

  • Yıllık 137 milyon TL olan bütçesini 11 ayda tüketen kayyum yönetimindeki Pirsûs Belediyesi’nin, sadece bir ay için 46 milyon 500 bin TL ek bütçe talebi kabul edildi. 

Kayyum yönetiminde bulunan Pirsûs (Suruç) Belediyesi’nin 2024 tahmini gider ile Aralık ayı için ek bütçe talebi, önceki gün Urfa Büyükşehir Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyon’unda görüşüldü. Komisyondan geçen bütçe, Urfa Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında görüşüldü. Kayyum yönetimindeki belediye bir ay için 46 milyon 500 bin TL ek bütçe talebinde bulundu. Ek bütçe için talep edilen ücretin 1 milyon 500 bin TL’sinin spor malzeme alımı, 12 milyon TL’sinin diğer hizmet alımları, geriye kalan 33 milyon 500 bin TL’nin ise müteahhitlik giderleri için harcanacağı iddia edildi. Ek bütçenin 21 milyon 500 bin TL’sinin Merkezi İdari Vergi Gelirlerinden alınan pay, geri kalan 20 milyon TL’nin ise iç borçlanma (İller Bankası) tarafından sağlanması talep edildi. Urfa Büyükşehir Belediyesi İhtisas Komisyonu’nda görüşülen talep, AKP-MHP meclis üyelerinin çoğunluğu ile kabul edildi. Komisyonda bulunan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) meclis üyeleri ise şerh düştü. 

Meclis toplantısında ayrıca Pirsûs Belediyesi’nin 2024 yılı tahmini bütçesi görüşüldü. HEDEP’li meclis üyelerinin "kayyum bütçesi halkın bütçesi değil” diyerek şerh düştüğü bütçe talebi, AKP-MHP’li meclis üyelerinin çoğunluğu ile komisyondan geçti. 2024 için 427 milyon 505 bin 101 TL tahmini bütçe talebinde bulunuldu ve kabul edildi. 

Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin HEDEP’li Belediye Meclis Üyesi Ruken Baran, Pirsûs Belediyesi’nin 2023 bütçesinin 127 milyon TL olduğunu belirterek, “11 ay boyunca 127 milyon TL harcayan belediye, bir ayda toplam bütçenin 3’te birinden fazlası kadar bütçe istedi. Bütçeyi neden istediklerini sorduk, ‘Kültür alanına aktaracağız’ dediler” ifadelerini kullandı.  

Çatı onarımına 12 milyon

Kayyım yerine vekaleten görüşmeye katılan Pirsûs Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü, ek bütçede “Diğer Hizmet Alımları” adı altında talep edilen 12 milyon TL’nin “Okul çatısı onarma” işleri için harcanacağını iddia etti. Okul çatısı onarmanın belediyenin sorumluluğunda olmadığını belirten Meclis Üyesi Baran, “Okul yapımı için neden belediye kalkıp seferberlik ilan ediyor? Bu Eğitim Bakanlığının yapması gereken bir çalışma ve bir ayda belediye 12 milyon TL gibi bir rakamı nasıl ayırır. Bir yılın toplam bütçesinin 10’da biri olan 12 milyon TL’nin okul çatısı onarımı için kullanılması gerçekçi değildir” dedi. 

132 işçiye 100 milyon yalanı

2024 bütçesi içinde 132 milyon 166 bin TL’nin Temizlik İşleri Müdürlüğüne ayrıldığını belirten Baran, “Diğer ilçelere kıyasla kayyumun ayırdığı bütçe devasa. Bunun nedenini sorduğumuzda ise temizlik işlerinde çalışan 132 kişinin maaşının bir yılda 100 milyon olduğu söylendi. 32 milyon gibi bir rakam ile de malzeme alınacağı belirtildi. Malzeme için söz edilen 32 milyon TL yine çok yüksek. 132 işçiye 100 milyon TL maaş verilmesi söz konusu bile değil. Meclis’te bulunan AKP’li meclis üyelerine sorduk bu durumu, bir işçinin aylık 63 bin TL almadığını bildiklerini söylediler, ancak seslerini çıkarmadılar” şeklinde konuştu. URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.