Kazanımlarımız için mücadele edelim

Kadın Haberleri —

21 Temmuz 2020 Salı - 16:38

  • Handan Aşkın, 2016 yılında boşanma aşamasındayken eşi tarafından Handan’ı silahla katletmeye çalıştı. 4 yıldan beri tekerlekli sandalyeye mahkum yaşayan Aşkın, İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekileceği yönündeki tartışmaları protesto etmek için sokağa çıkan kadınlara katılıyor. 

Handan Aşkın, evli olduğu Emre Aşkın’dan 11 yıl boyunca şiddet gördü. Belki düzelir diye şiddete katlandı. Ancak kendi deyimiyle tam bir canavara dönüştüğü sırada boşanmak istedi. 2016 yılında boşanma aşamasındayken Emre Aşkın, Handan’ı silahla katletmeye çalıştı. Şu anda 34 yaşında 2 çocuk annesi Handan Aşkın, geçirdiği omurilik felci dolayısıyla 4 yıldan beri tekerlekli sandalyeye mahkum bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyor, İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekileceği yönündeki tartışmaları protesto etmek için sokağa çıkan kadınlara katılıyor.
Jinnews’ten Gülistan Azak’a konuşan Handan Aşkın, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması halinde kendisi gibi katledilmek istenen kadınlara dönük mahkemelerde cezasızlığın artacağı ve kadınların yaşam güvencesinin ortadan kalkacağı uyarısında bulunuyor. Hükümetin bu tartışmalarını kadın düşmanlığı olarak yorumlayan Aşkın, kazanmanın tek yolunun “birlikte mücadeleden geçtiğini” vurguluyor. Aşkın, “Özgürlük hakkımızı elimizden alamayacaklar. Ben 11 yıl şiddet görüp ne acılar çektim. Şu an ise bu durumdayım. Yine de yılmadım. Buradan tüm kadınlara sesleniyorum: Yaşadığınız taciz ve şiddetten hiçbir şekilde yılmadan, verdiğiniz kararların arkasında durarak yolunuza devam etmelisiniz. İstanbul Sözleşmesi ve kadın dayanışması yaşatır. Kadın kazanımlarımıza sahip çıkmak için birlikte mücadeleyi büyütmeliyiz. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulanacak, kadınlar eşit yaşayacak” diyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.