KDP işbirlikçilikten vazgeçmiyor

Forum Haberleri —

19 Eylül 2022 Pazartesi - 09:00

.

.

  • Dün Saddam gibi bir faşistle Hewlêr’deki YNK’ye saldıran Barzani KDP’si şimdi de Erdoğan’ın önünde eğilip özgürlük gerillasına saldırıyor. 

FIRAT DİCLE
Kürtlerin, "Bizim dağlardan başka dostumuz yoktur" sözü atalarımızdan bizlere kalan ve sırtımızı yaslayacağımız yerin neresi olduğunu hatırlatan güzel bir atasözüdür. Dağlardan öte bir dost bulamayan Kürt halkı, bu yüzden hep dağlı bir halk olarak anılmıştır. 

Ancak tarih içerisinde sırtını dağa dayayan Kürtler kadar sırtını sisteme, kirliliğe, çirkinliğe dayayan Kürtler de hep var olmuştur. Dağa yaslanan Kürtler; direnişçi olarak tanınırken, sisteme yaslanan Kürtler ise işbirlikçi ve hain olarak tanınmış gerçeklikleri de böyle süregelmiştir. 

Kürt tarihinde her zaman şu iki kavrama rastlanır; direniş ve teslimiyet…

Dağların dostluğunu kazanmış Kürtlerin direnişleri, destanlaşıp söylence ve efsanelerin ötesine geçip bir hakikat olarak günümüze ulaşmıştır. Direnenler tarihimize adlarını altın harflerle, onur, kutsallık ve bir tebessüm olarak yazılmışlardır.

Dimdim Kalesi’nde ve Derweşê Êvde’nin kahramanlığında olduğu gibi şimdi de Zap, Metîna, Avaşîn ve Werxele’de kahramanlar savaşıyor. Kimdir bunlar? Yüzlerce, binlercesi tarih yaratıcısı oldular. Serhat Giravi, Şoreş Beytüşşebap, Fedailerin Komutanı Cumali Çorum bunlardan birkaçı sadece.

Bir de ihanet tarihi vardır. Çirkin ve ahlaksızca kendi halkına ihanet eden, kendi halkına sırt çevirip halkının kanını emen kan emiciler var. Bunlarda tarihte en karanlık yüz, çirkeflik, ahlaksızlık, lanet ile anılmışlardır ve anılmaktadırlar. 

Evet, Kürdistan tarihinde iki çizgi hep var olmuş ve birbiri ile düello içerisinde mücadele ederek günümüze kadar gelmiştir. Kutsalın ve lanetin düellosu…

Bugün de bu kutsalın meydan okuması Kürdistan’da açık bir şekilde kendini göstermektedir. Özellikle faşist-sömürgeci ve işgalci Türk devletinin 2021 yılının ilk aylarında Gare’ye yönelik başlattığı işgal operasyonu ile birlikte bu düello kendini yenilmiştir. Evet, hatırlayalım 2021 yılında faşist Türk devletinin Gare’nin Siyane alanına yönelik başlattığı işgal operasyonunda Şoreş Beytüşşebap ve beraberindeki gerilla gurubu tarihimize bir destan bıraktılar. Uzay çağında bir gurup gerillanın neler yapabileceğini dünyaya duyurdular. Bu işgal girişiminin hezimeti ardından faşist Türk devleti Medya Savunma Alanlarına yönelik kapsamlı işgal saldırıları başlattı. Özellikle Mamreşo’da Heval Serhat Giravi ve yoldaşlarının direnişi, Girê Sor’da Heval Botan ve arkadaşlarının yazdıkları destan ile Cumali Çorum ve arkadaşlarının Dimdim Kalesi’ne çevirdikleri Werxele’de ortaya koydukları direnişle tarihe adlarını yazdırmayı bildiler. Bu direnişler Kürt halkı için bir milat olmuştur.  

Tarih 2022 yılının 14 Nisan’ın gösterdiğinde faşist Türk devleti, Güney Kürdistan’ı işgal etmek için yeniden harekete geçti. Ancak bu sefer yerel, işbirlikçi ve ihanet tarihinin lanetlileri olarak hükümeti gasp etmiş olan Barzaniler de onlarlaydı. İşbirlikçilerin desteği ile başlatılan işgal operasyonu 5 ayını geride bıraktı. Ve bu işgal operasyonuna direniş ile karşılık veren Kürdistan gerillası, işgalcilerin ve işbirlikçilerin planlarını kursaklarında bıraktı. Her günü bir destan olan Kürdistan dağlarında ki direniş, kutsalın, fedailiğin, en sade ve yalın hali ile orta yerdedir. HPG, 5 aylık tarihi direnişe ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yaşanan direnişte ne kadar faşist, işgalci Türk askerinin öldürüldüğü, ne kadar araç ve gereçlerinin imha edildiği detaylı bir şekilde verdi. 

Evet, bir yandan faşist Türk devletinin işgal girişimi tüm tekniği, kimyasal ve termobarik silahları ile sürerken, bir yandan da işbirlikçi, ihanetçi çizginin baş temsili olan KDP’yi de pratik sahaya sürerek, gerillaya ve gerilla alanlarına yönelik provakatif, alçak saldırılar düzenlemektedir. TC Başûrê Kurdistan’ı işgal için kendine Kürt demeye cüret eden KDP ve Barzanileri de aktif bir şekilde kullanıyor. Geçen yılın 28 Ağustos’unda da gerilla direnişi karşısında kayıp veren faşist Türk devleti nasıl ki KDP’yi devreye koyarak, 7 özgürlük gerillasına Xelîfan’da pusu düşürüp, şehit ettiyse, 2022 yılında da tekrardan KDP’ye böyle işbirlikçi, ihanetçi bir rol biçiyor. 

Faşist Türk devleti, KDP istihbaratı ve aktif desteği ile bundan bir hafta önce de özgürlük gerillalarına saldırarak 3 gerillanın şehit edilmesinde ve 2 gerillanın esir düşürülmesinde rol oynadı. Bununla yetinmeyen KDP, geçtiğimiz ay Kürdistan dağlarında ilerleyemeyen faşist Türk ordusuna, Metîna ve Girê Amediye alanlarında yol yaparak tarihi cahşlık misyonunu yerine getirmeye devam ediyor. Dün Saddam gibi bir faşistle Hewlêr’deki YNK’ye saldıran Barzani KDP’si şimdi de Erdoğan’ın önünde eğilip özgürlük gerillasına saldırıyor.  

Turuva atı rolünü oynayan ve adını tarihe işbirlikçi, ihanetçi olarak yazdıran KDP ve Barzanilere rağmen, Kürdistan dağlarında her gün kahramanlık destanı yazan Kürt halkının yiğit oğulları ve kızları, insanlık onuru, tüm ezilen halkların özgürlük mücadelesi için işgale izin vermiyorlar

Onlar uzun ve meşakkatli devrim yolunda yürüyenlerdir.  Yaşam, onlar için mücadele etmek demektir. Canlarıyla Dimdim Kalesi yaptıkları Werxele’nin kayaları başta olmak üzere Zap, Metîna ve Avaşîn’de ölümsüzlerin efsanesini kendi kanları ile yazıyor tırakları ile kazıyorlar. Özgürlüğün rengi, sesi oluyorlar.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.