KDP kendi köküne düşman

Yurt Dışı Haberleri —

KDP protestosu

KDP protestosu

  • Almanya'da ve Fransa'da yaşayan Kurdistanlılar, KDP'nin Türk devleti ile girdiği iş birlikçi ilişkiye tepki göstererek, derhal bu ihanetçi çizgiden vazgeçmeye çağırdı. 

2016 yılında Şengal’den ayrılıp Almanya’ya yerleşmek zorunda kalan binlerce Êzîdî Kürt’ten biri olan yönetmen Şano Mato, Kürt halkının binlerce yıldır bu topraklarda katledildiğini, vurgulayarak şunları söyledi: “Kürtlerin kendisini savunması, irade sahibi olması kabul edilmiyor. Okuması yazmasına bile tahammül edilmiyor. Acaba neden? Çünkü yıllardır ülkemiz topraksız, kültürsüz aç bırakıldı. İnsanların istilasına maruz kaldı. Bugün aynı insanlar yine iş başında. Bu nedenle biz Kürt halkı topyekün bu saldırılara karşı durmalıyız. Kimse Kürt halkının düşmanıyla işbirliği yapmamalı ve kardeş kanına girmemeli.“

Bizi katliamla yüz yüze bıraktı

Bielefeld kentinde yaşayan Êzîdî kürt genci Şerzad Şengalî KDP’nin kendisini Kürtlerin öncüsü zannettiğini fakat sicilinin çok bozuk olduğunu vurgulayarak, “Barzani ailesi, Türk devletinin ajanlığını yaparak özgürlük gerillalarının kanına giriyor. 2014’de DAİŞ saldırıları döneminde 2 bin peşmergeyi geri çekerek Êzîdî halkını katliamla yüz yüze bıraktı. Bir de utanmadan Mexmûr’a ambargo uyguluyor. Tüm bunlar gösteriyor ki KDP kendi kökünün düşmanıdır. KDP’nin yakıp yıktığı yerleri PKK yeniden kurup hayat veriyor. Saldırıların benim için anlamı şudur: Kürt birliğinin kurulmasın engellemek, gerillanın yok edilmesine imkan vererek işgalcilerin Kurdistan’a yerleşmesini sağlamak“ dedi.