Kendinden emin bir kontra

18 Kasım 2021 Perşembe - 19:20

Emin Nergis

Emin Nergis

  • Şırnak’ın Cizre ilçesinde üç gün önce Bozalan konutları civarında arabasına binmeye çalışan korucubaşı Emin Nergiz’e bombalı saldırı gerçekleştirildi. Nergiz yaralandı, arabası da kullanılamaz hale geldi. Nergiz’in tedavisi devam ederken, Şırnak ve ilçelerinde Nergiz için gözaltına alınan 27 kişi, dün de gözaltında tutuldu. 

Nergiz, bölgede yaptığı kirli işler ve MİT için yaptığı çalışmalarla biliniyor. Nergiz, özelikle AKP iktidarının 2014’te Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı devreye koyduğu imha konseptinin başarıya ulaşması için Cizre’de ciddi saldırılar organize etti. Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasakları esnasında sık sık AKP medyasına devlet destekli demeçler veren Nergiz, diğer yandan da saldırılara aktif olarak katıldı.

Kandırdığı akrabalarını kullandı

Nergiz direniş mahallelerinde kalan insanlarla iletişim kurup onlardan birebir istihbaratı bilgi almaya çalışıyordu. Bunun yanında polis asker ablukasında kalan insanları da sağ salim çıkarma noktasında sözler veriyordu. Bu yöntemle kandırdığı bazı akrabalarını mahalleden çıkarıp direkt MİT’e teslim etti. MİT’in gözaltında tuttuğu bu kişiler gördükleri işkence sonunda onlarca insanın üzerine ifade verdi. Yine direnişe dair özel bilgileri MİT ile paylaştı.

M.E.T’nin ajanlaştırılması

Nergiz’in mahalleden çıkardığı kişilerden biri olan M.E.T. adlı kişi yaklaşık 150 insanın üzerine ifade verdi. M.E.T. adlı kişi yasak kalktıktan hemen sonra Cizre Kaymakamlığına personel olarak alındı. Cizre halkı ise ihanet eden bu şahsı tecrit etti. Cizre’de kimsenin selam vermediği M.E.T. en son Nergiz’in referansıyla korucu yapıldı.

Gençlerden ajan ağı

Kürt Özgürlük Hareketi’ni zayıflatmak için özel ekipler kuran Nergiz, özelikle gençlerden bir ajan ağı oluşturmak istiyordu. Devletin her türlü finansman ve destek sağladığı Nergiz, 2013’te MİT’in dikkatini çekmek için kendi evine saldırı organize etmişti. Nergiz, istihbarat ağını oluşturmak için özelikle sokağa çıkma yasağından sonra gözaltına alınan gençlere odaklanıyordu. Gözaltına alınan gençlerin aileleri ile iletişim kuran Nergiz, onları Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde ziyafet ediyordu. Hiç bir resmi kimliği olmayan Nergiz gözaltı da bulunan gençlerin itirafçı olması için uzun uğraşlar veriyordu. Polisler tarafından işkence gören ve tehdit edilen gençler sonra kendilerine ailesinden selam getiren hatta kimi zaman ailesi ile görüştürme yapan Nergiz ile karşılaşıyordu. Nergiz onlarla Kürtçe konuşuyor, onların direncini kırmak için ‘iyi polisi’ oynuyordu. Ailelere ”eğer çocuğunuz beni dinlerse şimdi hemen çıkarırım” diyordu. Bu yöntem ile bazı gençleri itirafçı yapan Nergiz’in ziyaret ettiği gençlerin büyük bölümü de teslim olmayıp serbest bırakıldıklarında bu yöntemi anlatıyordu.

Fuhuş ve uyuşturucu ticareti

Nergiz, ajan ağı oluşturmak dışında da bölgenin yozlaşması için faaliyet yürütüyordu. Sokağa çıkma yasağı sonrasında Cizre’de fuhuş evleri açtıran Nergiz uyuşturucu ticareti de yapıyordu. Uzun yıllar AKP’ye yakın duran Nergiz, AKP’nin oy kaybettiği bu süreçte gemiyi ilk terk edenlerden oldu. Nergiz, 24 Haziran 2018 seçimlerinde Cizre’deki İstiklal İlk ve Ortaöğretim Okulu’nda oy kullanmak üzere gelen HDP’li Sabri Çağırga’yı darp etmişti.

DEVA Partisi’nde yönetici

Şimdi DEVA Partisinde yöneticilik yapan Nergiz, MİT için çalışmalarına devam ediyor. DEVA Partisi’nin Şırnak yöneticiliğini böyle bir isme teslim etmesi de parti içinde tartışma konusu olmuştu. Ancak Nergiz, devletle bağlantılı olduğu için dokunulmaz biri olarak görülüyor.

Adına yapılan paylaşımlar

Nergiz, en son 2020’de çatışmada ölen Fatih Duran adlı uzman çavuş hakkında yaptığı paylaşımla gündeme gelmişti. Nergiz, Duran hakkında ”Bok yolun gitti tanırdım dini imanı paraydı, ver parayı al annesini” gibi paylaşımlar yapmıştı. Bazılarının tepki göstermesi üzerine Nergiz yerine bazı DEVA yöneticileri, bu paylaşımların ona ait olmadığını ileri sürmüştü. Nergiz’in bu paylaşımına rağmen kendisine herhangi bir soruşturma bile açılmadı.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.