Kentten köye dönüş

Toplum/Yaşam Haberleri —

29 Mayıs 2020 Cuma - 10:58

  • Koronavirüs salgını sonrası işsiz kalan çoğu genç 100’e yakın kişi, doğdukları köylere dönerek, tarım ve hayvancılık yapmaya başladı.

FETHİ BALAMAN/MA-AMED

Koronavirüs salgını sürecinde işyerlerinin kapatılması ve yaşam alanlarının kısıtlanmasıyla birlikte kentlerde yaşayan birçok kişi köylerine dönüş yaptı. Amed’in Kulp ilçesine bağlı bağlı Yuvacık (Hêlîn) köyüne son aylarda çoğu genç 100’e yakın kişinin geri dönüş yaptığı, tarım ve hayvancılık yapmaya başladığı öğrenildi.

4 yıl önce gittiği İstanbul’daki bir iş yerinde garsonluk yaparken, salgınla beraber köye dönen gençlerden biri olan Şahabettin Baran, “Doğup büyüdüğümüz köyde daha önceleri hayvancılık ile uğraşıyorduk. Uzun bir süre hayvancılık yaptık. Ancak onca emek verdiğimiz bu işten gelirler, giderleri ancak karşılıyordu. Dağlık bir bölge olduğu için çiftçilik az yapılıyor burada. Hayvancılıkta giderlerin yanı sıra yoğun bir şekilde gerçekleşen kurt saldırıları bizi etkiliyordu. Tüm bunlar birleşince mecburen köyden şehre çalışmaya gittim” sözleriyle köyden ayrılış sürecine değindi.

 

70 genç döndü

İstanbul’da çalıştığı sırada salgının ortaya çıktığını anımsatan Baran, “Salgın başlayınca çalıştığım iş yeri kapandı. İş yeri kapanınca güvencesiz bir şekilde ortada kaldık. Kira, yemek, su, elektrik, doğalgaz parasına yetişemedik. Hem ekonomik hem de sağlık için köye geri dönüş yaptık. Sadece ben değil 70’e yakın genç köye döndü” dedi.

Mahalleye döndükten sonra, arıcılık ile uğraşmaya başladığını kaydeden Baran, bu işi ilk defa yapmasına rağmen, iyi bir verim beklediğini kaydetti. Şu an yaptığı işten memnun olduğunu dile getiren Baran, bir daha köyden çıkmama kararlığında olduğunu söyledi. Baran, hem ekonomik hem sağlık hem de psikolojik açıdan rahatladığını kaydederek, mahallelerinden ayrılanlar için köye dönüş çağrısı yaptı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.