Kepenk açan esnaf kaygılı

Toplum/Yaşam Haberleri —

2 Haziran 2020 Salı - 11:39

  • Koronovirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında binlerce esnaf işyerini kapatmak zorunda kaldı. Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan bu yana kepenkleri kapalı olan esnaf, ekonomik olarak büyük zorluklar yaşadı. 

FİLİZ ZEYREK / ADANA/JİNNEWS 

Adana’da kafede çalışan Nursel Sincar, hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor bir dönem geçirdiklerini ancak işe başlamanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Her şeye rağmen işimize geri dönmek güzel bir duygu. Bugün açtık ve işimize başlamak için heyecanlıyız. Umarım işlerimiz iyi gider ve emeklerimize değer. Bizim sektörde yiyecek ve içecek olduğundan çok dikkat isteyen bir alan” dedi.

Gerçek olan halkın dayanışmasıdır

Aylardır kapalı olan lokantasının kapılarını açan 25 yıllık esnaf Melike Aydemir, hem heyecanlı hem de kaygılı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Biz de tüm esnaf arkadaşlarımız gibi kepenklerimizi açtık. Bu gerçekten çok güzel bir duygu ve çok mutlu olduk. Çalışmanın ne kıymetli olduğunu ve toplumsal huzurun ne derecede önemli olduğunun farkına vardık. Kapitalist sistemin aslında zemin olarak ne kadar dayanıksız olduğunu da gördük. Yani hiçbir zaman sisteme güvenmemek, ona bel bağlamak gerek, her zaman alternatif olması gerekiyor. Tüm hayatlarımız üzerine hüküm süren kapitalist sistemin bir virüs karşısında ne kadar zavallı olduğunu gördük. Bu sürede tüm baskılara, engellemelere rağmen halkın dayanışması sayesinde birçok sorunun üstesinden gelebildik. Bu da şu anlama geliyor; sistemler yalan gerçek olan halkın dayanışmasıdır.”

Her şeye rağmen güzel 

Kapalı olmalarına rağmen su ve elektrik faturalarının gelmeye devam ettiğini, bunların dışında da birçok sorunla açtıklarını ifade eden Aydemir, “Bir aydır elektriğimiz kapalı. Su faturası önceki aylar kadar geldi, elektrik yine aynı. ‘Esnaf desteği verilecek’ denildi ama biz bir şey görmedik. Sandalye sayısını düşürmek zorundayız ve bu da maliyet demek. Elemanların işe ihtiyacı var ve onların işlerine dönmesi gerek ama bu durumda kaç eleman çalıştırabileceğiz bilmiyorum. İşi başlatmasak daha zor duruma düşecekler. Nasıl yapacağız bilmiyoruz ama her şeye rağmen yeniden başlamak güzel” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.