Kimyasal TC. her yerde lanetlendi

Diaspora Haberleri —

7 Ekim 2021 Perşembe - 15:17

Türk devletinin kimyasal gaz kullanımı Münih'te kınandı

Türk devletinin kimyasal gaz kullanımı Münih'te kınandı

  • İşgalci Türk devletinin, Güney Kürdistan’da halkın yerleşim alanlarını bombalaması ve gerilla alanlarında kimyasal gazlar kullanması kınandı, uluslararası kurumalara “harekete geçin” çağrısı yapıldı. 

 

Güney Kürdistan’ı işgal girişiminde büyük bir gerilla direnişi ile karşı karşıya kalan Türk devleti, yoğun kimyasal gazlar kullanıyor ve sivil yerleşim alanlarını bombalıyor. 23 Nisan’dan beri süren işgal saldırıları boyunca HPG ve YJA Star gerillalarının sergilediği direnişi kırmak için kimyasala başvuran Türk devleti, yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostları tarafından lanetlendi. Uluslararası örgüt ve kuruluşların sessizliğine tepki gösterilen eylemlerde, “bir an önce harekete geçin” çağrısı yapıldı. 

FRANKFURT
DTKM öncülüğünde Haupwache’de düzenlenen eylemde 'Türk devleti Kürdistan’da kimyasal gaz kullanıyor' pankartı açıldı.
Yapılan açıklamada, “Faşişt Türk devleti Güney Kürdistan'da uluslararası kuralları dinlemeden büyük bir vahşetle, kimyasal silahlarla saldırılar düzenliyor. Buna karşı bütün dünya sessiz” denildi. Eylem boyunca sık sık, “Avrupa finanse ediyor, Türkiye bombalıyor”, “Terörist Erdoğan”, “Bijî Berxwedana Gerîla” sloganları atıldı. 

MÜNİH
Münih belediyesi önünde düzenlenen eylem,Türk devletinin kimyasal silahlarla saldırılarına ilişkin resimler taşınarak ve temsili kimyasaldan korunma maske ve tulumlar giyilerek protesto edildi. Türk devletinin kimyasal kullanımına karşı Birleşmiş Milletler'e “harekete geç” çağrısının yapıldığı eylem sloganlarla sona erdi.