KOBANÊ GERÇEKLERİ-3: Dargeçit'te üç fidan...

Dosya Haberleri —

Kobanê Gerçekleri -III-

Kobanê Gerçekleri -III-

  • Abdulkerim Seyhan, Sinan Toprak ve Bilal Gezer... Üç yurtsever genç, 6-8 Ekim Kobanê eylemlerinde Mardin'in Dargeçit İlçesinde katledildi. Üç fidanı katledenler yargılanmadı. Üstelik kamera kayıtlarında katillerin açık açık ortada olmasına rağmen soruşturmalar davaya bile dönüşmedi.

GÜLCAN DERELİ / KOBANÊ GERÇEKLERİ-3

Gerçeğin ters yüz edildiği bir çağdayız. Bu çağda kurbanlar fail, failler kurban olabiliyor. Öyle ki siz kendinizi katletmekle yargılanırsınız, sizi katledenler de 'kurban' sandalyesine oturuverir. 6-8 Ekim Kobanê eylemleri ve Kobanê davası, gerçeğin gözlerimizin önünde büküldüğü ender durumlardan biri. Örneğin Kobanê eylemlerinde kimi verilere göre 52, İHD verilerine göre 46 kişi yaşamını yitirdi. Kaç kişinin yaşamını yitirdiğine dair net veriler hala bilinmiyor. Ama yaşamını yitirenlerin çoğunluğunun HDP'li veya HDP sempatizanı, yani yurtseverler olduğu biliniyor. Peki buna rağmen katledilen HDP'lilere dair bir dava var mı? Bölgeye gittik, onlarca aile ve tanıklarla konuştuk; şimdiye kadar açılan doğru düzgün tek bir dava, soruşturma yok. Kobanê sürecine mercek tutan bu dosya serimizde gerçeğe ışık tutmaya çalışacağız. Katledilen yurtseverlerin aileleriyle, olayın tanıklarıyla konuştuk. Dosyamızın üçüncü bölümünde Kobanê eylemlerinde Mardin'in Dargeçit İlçesinde katledilen Abdulkerim Seyhan, Sinan Toprak, Bilal Gezer'e yer vereceğiz. 

ABDÜLKERİM SEYHAN

En az 15 kişi yaralanır
Gerçeğe sadakat gereği Kobanê eylemlerine tekrar tekrar dönüp bakmak zorunlu. Çünkü gerçeğin gözümüzün önünde böyle iğdiş edildiği ender anlardan biridir. DAİŞ'in kulağına Kobanê camisinde namaz kılmanın fısıldandığı günlerde Kürtlerin yürekleri ağzındadır. Her evde Kobanê vardır. Çözüm Süreci'ne rağmen DAİŞ'le arkadan iş çevirme gözlerden kaçmamakta, bu giderek aleni bir hal almaktadır. İşte bu atmosferde patlak veren Kobanê eylemlerinde katledilen Kürtler olur, yargılanan yine onlar olur. Mardin'in Dargeçit ilçesinde 16 yaşındaki Sinan Toprak ile 28 yaşındaki Bilal Gezer de onlardan biridir. Tanıklar, Hür Dava Partisi Dargeçit İlçe Başkanı Kadri Şengül tarafından ateş açıldığını söylüyor. Bilal ve Sinan katledilir. Önce cenazeler verilmek istenmez, bir süre aileleri oyaladıktan sonra cenazeleri teslim edilir. Taziyeler yapılır. Önce Bilal için mezarlığa gidilir. Ardından Sinan’ın mezarlığına gidilir. Taziye için yola koyulur halk ancak güzergahın üstünde İlçe Jandarma Komutanlığı vardır. Kitle taziye çadırına ilerlerken İlçe Jandarma Komutanlığı'nın önünden geçmek zorunda ve daha oraya varmadan kurşun yağmuruna tutulur. Yüzlerce kurşun sesinin ardı arkası kesilmez. Büyük panik yaşanırken bir anda çok sayıda kişinin yaralandığı fark edilir. Ortam bir can pazarı yerine döner. En az 15 kişi yaralanır, ancak yaralılardan birinin durumu çok ağırdır. Durumu ağır olan Abdulkerim Seyhan'dır.