Kobanê’de bir kadın katledildi

Kadın Haberleri —

4 Ağustos 2020 Salı - 20:00

  • Kobanê’nin Botan Mahallesi’nde pazar gecesi Riweyda Şeyh Hemo (19) abisi tarafından katledildi.

Kobanê’nin Botan Mahallesi’nde pazar gecesi Riweyda Şeyh Hemo (19) abisi tarafından katledildi. Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Riweyda, daha önce ailesiyle sorun yaşadığı için evden ayrıldı, ancak daha sonra barışıp geri döndü.
İç Güvenlik Güçleri Organize Suçlarla Mücadele Bürosu, kız kardeşini ‘namus’ bahanesiyle katleden abiyi tutukladığı da gelen bilgiler arasında.
Katliamı kınayan Kuzey ve Doğu Suriye kadın hareketi Kongreya Star, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Kongreya Star: Kabul etmiyoruz

Kongreya Star’ın ANHA’da yayınlanan açıklamasında, “Kongreya Star kadın hareketi olarak kuruluştan bu yana, kadınların tarihsel, kültürel, ekonomik ve politik değerlerini organize etmek ve savunmak için ataerkil zihniyete karşı bir mücadele başlattı.
Ancak ne yazık ki, tüm dünyada sesini duyuran kadınların direnişi göz önüne alındığında, kadınlar hala cinayet, tecavüz, kaçırma, şiddet ve çeşitli saldırılarla karşı karşıya” denildi.
Direnişin sembolü olan Kobanê’de namus, örf, adet adı altında kadın iradesinin yok edilmesini kabul etmediklerini beyan eden hareket, şu çağrıyı yaptı. “Kadın hareketi olarak kadın katliamlarını araştırıyoruz ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz. Kadınlar katliamlara karşı seslerini yükseltmeli ve iktidar sisteme karşı mücadelelerini yükseltmelidir. Kobanêlileri ve ilgili kurumları kadın katliamları karşısında izleyici kalmamaya çağırıyoruz. Çünkü Türk devleti başta olmak üzere iktidar devletler kadını hedef alarak kadın devrimi olan Rojava Devrimi’nin kazanımlarını yok etmek istiyor. Bu nedenle herkes kadın katliamına karşı ses çıkarmalıdır” denildi.

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.