Kobanê’de susam mevsimi

Toplum/Yaşam Haberleri —

11 Ekim 2020 Pazar - 22:00

  • Susam mevsiminin karşılandığı Kobanê’de, bin bir zahmetle ekiliyor, toplanıyor. Hemedaş köyünden Semse, yaz mevsiminde susam tarlalarını hazırladıklarını, serpme işlemiyle susam ekimi yaptıklarını dile getirerek, “Susam tarlalarını ilk önce suluyoruz. Sonra ekimini yapıyoruz.

DİCLE DEMHAT

Susam mevsiminin karşılandığı Kobanê’de, bin bir zahmetle ekiliyor, toplanıyor. Hemedaş köyünden Semse, yaz mevsiminde susam tarlalarını hazırladıklarını, serpme işlemiyle susam ekimi yaptıklarını dile getirerek, “Susam tarlalarını ilk önce suluyoruz. Sonra ekimini yapıyoruz. Susamlar büyümeye başlayınca tarlada çıkan otları temizlemek için birkaç hafta beraber çalışıyoruz. Sulama ve temizlemeden sonra susamlar çiçeklerini verir. O dönem tarlaların içine girmiyoruz. Ta ki olgunlaşmaya başlayıp çiçeklerini dökene kadar. Ekim ayının başı ve Eylül ayının sonlarına doğru artık toplamaya başlıyoruz. Alanımızda makineler olmadığı için elle toplarız. Kimisi elle toplar, kimisi bahçeyi sulayıp toprak yumuşak olduktan sonra toplamaya başlar” diyor.
 
‘Susamları üç elekten geçiriyoruz’
Susamları topladıktan sonra kökleri aşağıda demet demet birbirine dayandırarak üç köşe şeklinde aralıklı bir şekilde dizdiklerini söyleyen Semse, bu şekilde daha çabuk kuruduğunu da belirterek, sonraki süreci şöyle paylaşıyor: “Bahçelerde susamlar kuruduktan sonra ya traktör ya da büyük kamyonlara doldurup evin avlusuna serpip, ailece oturup ayrıştırıyoruz. İlk önce yere bir çadır serip, susamları silkeliyoruz. Elle ayrıştırdığımız için üç elekten geçiriyoruz. İlk önce büyük elek, sonra orta elek ve en son en ince elekten geçiriyoruz. Bütün işlemler bittikten sonra çuvallara koyup satıyoruz. Susamların birçok faydası da vardır. tahinde, yağ elde etmede, tatlı ve çörek çeşitlerinde kullanılıyor. Aynı zamanda doygunluk hissi de veriyor. Burada kahvaltıda kullandığımız zexter için de kullanılıyor. Susamın odun saplarını ateş yakmak için kullanırken, diğer ot çeşidini de kışın hayvanlara yem olarak veriyoruz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.