Kolbere üç gün boyunca işkence

23 Temmuz 2020 Perşembe - 14:34

  • Doğu Kürdistan’ın Maku kentinden 4 kolber arkadaşıyla birlikte 18 Temmuz gecesini 19 Temmuz’a bağlayan gece Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı bir köyden Türkiye’ye geçen Khales Arsan’dan 4 gündür haber alınamıyordu. Arsan’ın sınır karakolunda gözaltına olduğu ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Arsan, karakolda işkenceye maruz kaldıklarını belirtti.

Sınırı geçmeye çalıştıkları sırada askerlerin kendilerine ateş açtığını söyleyen Arsan, ”4 arkadaşım kaçtı ama ben yorgun olduğum için kaçamadım ve yakalandım” dedi.

Götürüldüğü karakolda 19 mültecinin de olduğunu belirten Arsan, yaşadıklarını şöyle anlattı: ”Ben İranlı değil, Afganistanlı olduğumu söyledim. Bizi alıp bir karakola götürdüler. Götürüldüğümüz karakolda bir komutan 6 asker bizi sopa, çekiç ve demir çubuklarla dövdü. Her seferinde aramızdan bir kişiyi aralarına alarak o kadar dövüyorlardı ki yerler kandan kırmızı oluyordu. Ara verip bu sefer de başka birini alıyorlardı. Bu şekilde bize 3 gün boyunca işkence ettiler. Çoğunun kolu, ayağı ve kafası kırıldı.”

Hakkında hiçbir işlem yapılmadan 19 mülteciyle birlikte İran sınırına bırakıldıklarını dile getiren Arsan, ”Bizi karakoldan dışarı çıkartarak, İran tarafına geçmemizi söylediler. Sınırı geçince de İran askerleri bize ateş açtı. Kaçarak kurtulduk” diye anlattı.

Sadece köyümden 8 genç katledildi

Kolberliği yapmak zorunda olduklarını ifade eden Arsan, ”Gitmezsek açlıktan öleceğiz. İran’da hiçbir iş olanağı yok. Ben yakalandığımda öldürüleceğimi düşündüm. Sadece bulunduğum köyde 2 yıl içerisinde 8 genç sınırda İran ve Türkiye askerlerinin açtığı ateş sonucu katledildi” diye konuştu.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.