Köleliğin ismi değişti

Toplum/Yaşam Haberleri —

2 Temmuz 2020 Perşembe - 12:51

  • Koronavirüs riskine rağmen Bodrum’da inşat şantiyelerindeki yatakhanelerde en az 10 işçi bir arada kalıyor. Kölelik koşullarında çalıştıklarını dile getiren işçi Harun Bingül, sigortasız ve güvencesiz olduklarını söyledi. 

ESRA SOLİN DAL / MA/MUĞLA

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak’ta yapımı süren inşaat şantiyelerinde koronavirüs (Kovid-19) önlemi alınmadan işçiler çalıştırılıyor. Bölgedeki şantiyelerden birinde 200’e yakın inşaat işçisi 7 ila 10 kişilik yatakhanelerde kalıyor. Çoğu Şırnak, Van, Ağrı, Batman gibi Kürdistan kentlerinden çalışmaya gelen işçiler, 8 aylık çalışma süreleri boyunca sigortasız ve güvencesiz olduklarını dile getirdi.

Emeğimizin karşılığını alamıyoruz

Cizre’den Bodrum’a çalışmaya gelen işçi Abdurrahman Aslan (51), 15 yıldır inşat işçisi olduğunu söyledi. Emeğinin karşılığını alamadıkların belirten Aslan, koğuşlar için 2 bin TL ödediklerini söyledi. Kiraların yüksek olduğunu dile getiren Aslan, “Ekonomik kriz var. Aldığımız ücret eve yetmiyor. İş bulamak da zor. Bir gün iş var bir gün yok. Biz salgında sürecinde de çalışmaya devam ettik. Herhangi bir önlem alınmadı” dedi.

18 yaşında inşaat işçisi

İdil’den ağabey ile birlikte Bodrum’da inşaatlarda çalışan Diyar Ögel (18) de maddi imkânsızlıklardan dolayı okuyamadığını dile getirdi. On kardeş olduklarını anlatan Ögel, evde sadece kendisi ve ağabeyinin çalıştığını belirtti. İşçilerin sabit bir yeri olmadığını hatırlatan Ögel, “Genelde inşaatlarda fabrikada çalışıyoruz. Herhangi bir sosyal güvencemiz yok zaten. Yemek yaptığımız yer ile uyuduğumuz yer aynı ve herhangi bir önlem alınmıyor” diye belirtti.

Koğuşta 10 kişi kalıyor

Van’dan sezonluk işçi olarak her yıl Bodrum’a çalışmaya geldiğini ifade eden Harun Bingül (27) de her koğuşta 7 ila 10 kişi kaldıklarını söyledi. Bingül, Bodrum Belediyesi’nin salgın döneminde işçi koğuşları ve işçiler için herhangi bir yardımda bulunmadığı söyledi. Bingül, “İş sahipleri gelip işçi seçiyor, eğer seçilirsen o gün işe gidiyorsun, seçilmesen o günün boş geçiyor. Eskiden kölelik sistemi vardı. Şimdi köleliğin ismi değişti” ifadelerini kullandı.

3 bin TL istiyorlar 

Van’dan geldiğini dile getiren 7 çocuklu Fethi Bingül (50) ise, işçilerin yaşadığı en önemli sorunlardan birinin işçilere ev ve kalacak yer verilmemesi olduğunu anlattı. Geçen sene kalacak yerleri olmadığı için inşaata sığındık diyen Bingül, şunları söyledi: “Bizi dışarıya attılar. Biz kaymakama gittik ve yalvar yakar kaymakam ‘tamam inşaatlarda kalın’ dedi. Sonra polisler geldi bizi çıkardı. Burada kiralar fiyatları 3 bin TL ve zaten bizim gelirimiz o kadar.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.