Komisyon çoğunluğu HDP’li Güzel aleyhine

  • Hazırlık Komisyonu, oy çokluğuyla HDP Amed Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde rapor verilmesine karar verdi. 

HDP Amed Milletvekili Semra Güzel hakkında iki dosyadan dokunulmazlığının kaldırılması için oluşturulan Hazırlık Komisyonu dün 4. kez toplandı. Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon’un 20 Ocak’ta oluşturduğu Hazırlık Komisyonu’nda AKP’li Ramazan Can, Abdullah Güler ve Zeynep Gülyılmaz, HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki ve CHP’li Rafet Zeybek yer aldı. 

Komisyonda HDP’li Güzel yerine Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, savunma yapmıştı. Güzel’in yerine dün bir kez daha Kerestecioğlu toplantıya katıldı. Toplantı’da son sözleri alınan Kerestecioğlu, konuşması sırasında milletvekillerinin dinlememesini eleştirdi. En azından nezaketen de olsa dinlenilmesi gerektiğine vurgu yapan Kerestecioğlu, Güzel üzerinde yürütülen linç kampanyasının partilerine yönelik kapatma davasının devamı olduğunu söyledi. 

Komisyon üyeleri, HDP’li Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde rapor verilmesine karar verdi. Hazırlanan rapor ve şerhler, 8 Şubat’ta Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon’a sunulacak. Karma Komisyon’a gelmesi ardından belirlenecek bir günde Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması dair verilen rapor görüşülecek. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.