Komploya karşı evrensel duruş

Forum Haberleri —

11 Ekim 2020 Pazar - 22:20

  • Kapitalist Modernitenin her türlü komplocu, entrikacı siyasetine karşı Demokratik Modernite’nin Evrensel düzeyde savunulması önemlidir. Onun için Küresel düzeyde Önderliğin sahiplenilmesi, insanım diyen herkesin vicdani ve ahlaki görevdir.

NEDİM SEVEN

Önder APO, 9 Ekim 1998 günü yaklaşık 20 yıl boyunca çalışmalarını yürüttüğü Ortadoğu’dan çıktı. 9 Ekim gününden 15 şubat 1999 günü Türkiye’ye getirilmesine kadar olan sürecin, savaş ve mücadele tarihimizin vicdani, duygusal, bilinç, bağlılık, cesaret ve Pratik olarak en hızlı ve tehlikelerle dolu süreci olduğunu vurgulamak gerekir.
PKK, kurulmadan önceki ilk düşüncenin oluşumundan, guruplaşmaya, araştırma, inceleme ve oluşum sürecinden ideoloji, politika ve örgüt oluşumuna, silahlı mücadele örgütü HRK’nin başlangıcından, ERNK cephe örgütlemesine kadar tüm bu süreçlere düşünce, görüş, taktik, strateji, program esaslarına kadar halk önderi ve devrimci önderlik olarak Önder APO öncülük etmiş, Kürdistan ulusal kurtuluşu ve sosyalizimde ısrarın önderi olmuştur.

1972’lerden günümüze kadar Önder APO’nun tarzı, uslubu, yöntemi, temposu ve düşünceleri kurumlaşma ile sistemleşmemizde mücadelemizin esaslarını oluşturmuştur.
Önder APO’nun Kürt halkı ve Kürt Özgürlük Hareketi üzerindeki bu etkisini bilen Kapitalist Modernite güçleri, Ulus Devletçi, sömürgeci ve Kürtlük adına ihanet içinde olanlarla bu kirli, vicdansız ve ahlaksız komployu gerçekleştirdiler.

Özgürlük mücadelemizin bir çok aşamasında Önder APO şahsında sayısız suikast, komplo ve entrikalar, içeriden tasfiye planları hareketimize ve halkımıza karşı geliştirilmiştir.

Bu Gladyo saldırılarının en büyüğü Önder APO şahsında devrimci, demokrat ve sosyalist düşünceye ve onun çağdaş öncülüğüne karşı geliştirilmiştir.
Öncelikli hedef, Önder APO’nun imhası, 6 ay içerisinde PKK’nin dağıtılıp, tasfiye edilmesi tüm mücadele değerlerinin işbirlikçi, ihanetçi çizgi sahiplerine peşkeş çekilmesiydi. Önder APO ve PKK yok edilebilseydi, ardı sıra Kürtlük adına işbirlikçilik yapanların da tasfiyesine sıra gelecekti.
Çok sayıda devlet ve istihbarat örgütü de çıkarları için uluslararası komploda yer almıştır.

NATO’nun Ortadoğu coğrafyasında TC’ye verdiği jandarmalık rolü, Uluslararası Komplo’da faşist, ırkçı bir gardiyan şeklini almıştır. Nitekim dönemin TC Başbakanı Ecevit, neden APO’nun kendilerine verildiğini anlamadığını açıkça kamuoyuna deklelere etmiştir.

Komploya karşı ilk direniş sloganı ölümsüzleşen zindan Şehidi Halit Oral yoldaş ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ sloganı ile eylem başlatmıştır. Ardından Sema Yüce, Fikri Baygeldi ve onlarca kahraman, zindanda direniş eylemleri ile Önder APO’yu sahiplenip devrimci duruş göstermişlerdir.

Gerilladan komploya en önemli cevaplardan biride ZİLAN’laşan eylem tarzı ile Gever’de Rojbin Arab yoldaştır. Ardından 24 Aralık 1998’de Bawer yoldaş ,peşi sıra Ferhat, Xebat, Felat, Şehristan ve nice fedai gerilla eylemi Önder APO’ya nasıl sahip çıkılması gerektiğini gösterdiler.

Zindan ve gerillanın duygu, düşünce yoğunluğu Kürdistan’ın tüm parçalarında karşılık buldu. Önder APO’yu sahiplenmek ve Uluslararası komployu boşa çıkarmak için yüzbinler, milyonlar harekete geçerek şehit verme pahasına serhıldanları geliştirilmiştir.

9 Ekim 1998 den,2 Ağustos 1999, Önder APO nun örgüt ile ilk mektubu göndererek ilişki kurana kadar bu tarihi serhıldanlar hızından hiçbir şey kaybetmemiştir. Neticede Önder APO’nun tarihsel duruşu, Gerillanın kahramanlık eylemleri ve yurtsever Kürt halkının destansı duruşu Uluslararası Komplonun amacına ulaşmasını önlemiştir.
Komplonun 23. yılında Önder APO, PKK ve Kürdistan halkı, komplocuların hedef ve amaçlarına ulaşmasını engellemektedirler.

Önder APO, komplonun yaşanmasına yol açan durumu tanımlarken ‘Sahte Dostluk ve yetersiz Yoldaşlık’ dedi. 22 yıl boyunca sahte dostlar yıkılarak dağılmayla yüz yüze kaldı. Yetersiz yoldaşlarında, Önder APO İmralı işkence sisteminden azad edilene kadar bir özeleştir olarak ısrarla ve inatla mücadele etmeyi temel ilke yaparak çalışması gerekir.

Güncel olarak da AKP-MHP faşist rejiminin dağıtılıp yıkılması da komplocuların amaçlarını yenilgiye uğratacaktır.
Önder APO öncülüğünde gelişen Özgürlük, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesi gelinen aşamada Kürdistan, Ortadoğu sınırlarını aşıp Evrensel bir düzeye ulaşmıştır.
Kapitalist Modernitenin her türlü komplocu, entrikacı siyasetine karşı Demokratik Modernite’nin Evrensel düzeyde savunulması önemlidir.
Onun için Küresel düzeyde Önderliğin sahiplenilmesi, insanım diyen herkesin vicdani ve ahlaki görevdir.
Önder APO’nun özgürlüğü için başlatılan kampanyaya katılalım, özgürleşmeye bir adım daha atalım.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.