KON-MED yeni döneme hazır

Yurt Dışı Haberleri —

KON-MED 3. Olağan kongresi

KON-MED 3. Olağan kongresi

  • Almanya’da Kurdistani toplulukların çatı örgütü Kurdistanlı Toplumlar Konfederasyonu (KON-MED) 400 delegenin buluşması ile 3. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Yeni Eşbaşkanlar Emine Ruken Akça ve  Kerem Gök oldu. 
  • 61 meclis, 23 komün, 78 spor kulübü ve 49 dernek ile 250’yi aşkın kurumun temsilcilerinin bir araya geldiği kongrede,  yeni eşbaşkanlarını seçen KON-MED Kürt kriminalizasyonuna karşı aktif mücadele mesajı verildi. 
  • KON-MED yeniden inşaa sürecini öncelikli görev olarak belirledi. Bunun için 6 kişilik bir divan seçilirken, yönetime 29, denetlemeye 5, disiplinde ise 5 kişi olmak üzere 45 kişilik geniş bir yönetim oluşturuldu.

REWŞAN DENİZ/KÖLN

Almanya’daki en büyük Kurdistani kurum olan Almanya’daki Kurdistanlı Toplumlar Konfederasyonu (KON-MED), 3. olağan kongresini gerçekleştirdi. Bergisch Gladbach kentinde gerçekleştirilen kongre, 23 Aralık 2022’de Paris’te katledilen Evîn Goyî’ye adanırken, salonda Türk devletinin SİHA ile katlettiği Qamişlo Kantonu Eşbaşkanı Yusra Derwêş, Fırat Daniel ile Reyhan Amûde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve 1998’de şehit düşen Alman Andrea Wolf’un(Ronahî) fotoğrafları asıldı.
Kongre, KON-MED’e bağlı FED-KURD, FED-MED, FED-DEM, FCDK-KAWA ve FED-GEL federasyonlarına bağlı yüzlerce meclis ve dernek temsilcilerinin katılımı ile öneri ve eleştiri temelinde gerçekleştirilen tartışmalar ışığında yapıldı. KON-MED’e bağlı 61 meclis, 23 komün, 78 spor kulübü, 49 derneğin de içinde olduğu 250’yi aşkın kurum temsilcilik ve 4 bin 500’ü aşkın üyesi var. Kongreye kurum temsilcilerinden 400 delege katıldı. Kongre, saygı duruşun ardından KON-MED Eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Engin Sever’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Mücadeleyi yükselteceğiz
Zübeyde Zümrüt katledilen Evîn Goyî ile Nagihan Akarsel şahsında kadın hareketinin hedeflendiğini belirterek, “Evîn’in mücadelesini sürdüreceğiz, intikamını alacağız” dedi. Engin Sever ise,  Almanya’nın Kürt kurumlarına yönelik baskılarına dikkat çekerek, “Kürtler, demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürütüyor. Alman hükümeti Kürtlerin demokrasi mücadelesini kriminalize etmekten vazgeçmeli” dedi.