Konya katliamına öfke: Bitiremezsiniz!

Yurt Dışı Haberleri —

1 Ağustos 2021 Pazar - 15:07

Konya katliamı diasporadaki Kürtler tarafından protesto edildi

Konya katliamı diasporadaki Kürtler tarafından protesto edildi

  • Konya Meram’da aynı aileden 7 Kürt’ün ırkçı bir Türk tarafından katledilmesi yurtdışında yaşayan Kürdistanlıların büyük öfkesine neden oldu. Katliamlar tarihine dikkat çekilen eylemlerde, “Kürt varlığını bitiremezsiniz” mesajı verildi.

 

AKP/MHP iktidarının teşvikiyle ırkçı bir Türk, Konya Meram’da yaşayan Karslı Dedeoğulu ailesine saldırdı, 7 kişiyi katletti, evlerini ateşe verdi. Katliam yurtdışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostlarının büyük öfkesine yol açtı. Onlarca merkezde alanlara çıkan halk, “bitiremezsiniz” mesajını verdi.

BERLİN

Alexanderplatz'da “Faşizme geçit yok” sloganıyla düzenlenen eylemde konuşan siyasetçi Sibel Yiğitalp, Kürtlerin bilinçli bir şekilde hedef gösterildiğini söyledi.
Gazeteci Hayko Bağdat ise, “Bu bir katliamdır 7 kişilik bir aileyi DAİŞ gibi Taliban gibi öldürdüler, öldürdükten sonra evlerini yaktılar. Biz HDP'yiz, mücadelemiz için daha çok çalışacağız ve mücadeleyi daha çok büyüteceğiz” dedi.
Nav- Berlin Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz ise “ 100 yıldır bu katliamlar sürüyor, son 40 yılda bu katliamlara karşı büyük bir direniş yürütüldü. Kürt halkı Konya'daki Kürt katliamı iyi anlamalı ve birlik olmalıdır” diye belirtti.

DÜSSELDORF

DGB Haus önünde buluşan halk sık sık “Şehit namirin” sloganları attı. KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt “Katliamı kınamak yetmez. Uluslararası güçler gelip bizi katliamlara karşı korumaz ve korumuyorlar da. Kendi gücümüze güvenmeli ve ona göre örgütlenmeliyiz” dedi.

YJK-E Eş Sözcülerinden Ayten Kaplan ise Kürt halkının uzun yıllardır kendi ulusal hakları için mücadele verdiğini, bu nedenle de tutuklandığını veya katledildiğini söyledi.

CÎK Eşbaşkanı Hafız Turhallı da “Mezopotamya ve Ortadoğu'da iki hat savaşıyor. Kürdistan halkı özgürlüğün, toleransın, kardeşliğin hattını temsil ediyor. Türk devleti ise faşizmi temsil ediyor. Kendine 'Ben özgürlüklerden yanayım' diyenler Kürt halkının yanında olmalıdır” ifadelerini kullandı.

MLKP adına konuşan Şafak İldan Deniz ise, “Katliamların hesabını mahşere bırakmayacağız. Biz kazanacağız.”

NÜRNBERG

Hallplatz’da düzenlenen eylemde “Faşizme karşı hep birlikte” pankartı taşındı. Eylemde sık sık, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı. Eylemde konuşan Nürnberg Medya Halk Evi Eşbaşkanı Hikmet Gencer, "Konya Meram'daki katliam bizzat faşist devletin özel savaş yöntemleriyle gerçekleşmiştir"dedi.

DARMSTADT