Kurdistan için 25 yıl

Kadın Haberleri —

Şervîn Serdar (Îman Mehmûd Derwêş)

Şervîn Serdar (Îman Mehmûd Derwêş)

  • Kurdistan ve Kürt halkı için 25 yıl aralıksız mücadele etti. 1998’de PKK saflarına katıldı, her patikayı ve dağı arşınladı. 2012’de devrimin filizlenmesiyle doğduğu Rojava topraklarına döndü, DAİŞ’e karşı ön safta yer aldı. Uluslararası alanda YPJ’nin temsilciliğini yapan Komutan Şervîn Serdar, 15 Eylül’de şehitler kervanına katıldı.

Devrime öncülük eden kadınların tarihe sığmayacak mücadelesini her okuduğumuzda nefesimiz kesiliyor, gözlerimiz doluyor. Her biri yaşamın, umudun, cesaretin ve gücün kaynağı.

Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) Kadın Meclisi ve Minbic Askeri Meclisi komutanlık üyesi Şervîn Serdar da cesaretin kaynağı olan kadınlardan. Komutan Şervîn ile Nûcan Ocalan ve Canda Cûdî, Türk devletinin 15 Eylül’de Minbic’de düzenlediği SİHA saldırısında şehitdüştü.

Savaşçılar tam da DAİŞ’in 15 Eylül 2014’te Kobanê’ye saldırı başlatmasının yıldönümünde hedef alındı. Bu da gösteriyor ki tarihe mühür vuran kadın savaşçılar aradan ne kadar zaman geçerse geçsin düşmana korku salıyor.

ANHA’dan Henar Îbrahim ve Sibelcan Selman, ömrünün 25 yılını halkı için mücadele ederek geçiren komutan Şervîn Serdar’ın portresini hazırladı.

Kendi yaşamını yönetti

Şervîn Serdar (Îman Mehmûd Derwêş), 1981 yılında Dirbêsiyê ilçesine bağlı Qurmanîköyünde 7 kız ve 3 erkekten oluşan kardeşlerin en büyüğü olarak dünyaya gelir.

Yurtsever ve emekçi bir ailede büyüyen Şervîn, ciddi ve sakin biri olduğu kadar çalışmalara oldukça aktif bir katılım sağlar. Arkadaşları ve öğretmenleri tarafından sevilir, küçük yaşında yaşamını yönetir. Kültür ve sanata ilgi duymasından dolayı 1996 yılında Dirbêsiyê’deki Şehit Zîlan Grubu’na katılır.

Özgürlük yürüyüşü zamanı

Şervîn, 80’li yıllarda Kürdistan Özgürlük Hareketi’ni tanıyan babasının yanından bir an olsun ayrılmaz. 1998’da ortaokulu bitirdikten sonra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirlerine güçlü bir inançla Kurdistan Özgürlük Hareketi’ne katılır.

Böylelikle artık Şervîn için özgürlük mücadelesi Kurdistan dağlarında başlar. 98’den 2005 yılına kadar kendisinden hiçbir haber alınmaz ancak 2005’te ailesini görmek için Kurdistandağlarına davet eder.

Topraklarında filizlenen devrime koştu

Tarih 19 Temmuz 2012’yi gösterdiğinde Şervîn de tıpkı onlarca Rojavalı savaşçı gibi, RojavaDevrimi’nin filizlenmesiyle birlikte doğduğu topraklara döner ve en ön saflarda yer alır.

2012’de Cebhet El Nusra (şimdiki adıyla Heyet Tehrîr El Şam) çetelerine karşı Halep’te yürütülen savaşta yer alır. Ayrıca Minbic, Reqa ve Dêrazor’un (2016-2017-2019) DAİŞ çetelerinden kurtarılması hamlelerinde de en önde savaşır.

Diplomaside de öncü

Halk örgütlenmesinde, YPJ ve Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) uluslararası alanda ve toplantılarda tanıtılmasında önemli bir rol oynar. 2016’da Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da YPG temsilciliğinin açılışına katılır. Aynı zamanda Lüksemburg’u ziyaret eden Kuzey-Doğu Suriye heyetinin içinde yer alarak, ilgili yetkililerle görüşmeler yapar.

Komutan Şervîn son olarak 27 Ağustos’ta Dêrazor’da DAİŞ hücrelerine ve uyuşturucu tacirlerine karşı başlatılan Güvenliği Güçlendirme Operasyonu’nda yer alır.

Şêrvin’in ardından

Şehidin arkadaşı ve YPJ Komutanı Zinarîn Kobanê, Şervîn’in Güvenliği Güçlendirme Operasyonu’nda büyük bir rol oynadığını ve düşmanın planlarını boşa çıkarmada büyük emeklerinin olduğunu kaydediyor. Öte yandan, Şervîn’le birlikte mevziden mevziye koştuğu için onur duyduğunu ekliyor.

Annesi Dilşa Derwîş ve babası Îsmaîl Derwêş ise, “Herkes Şervîn Serdar’ın kim olduğunu ve halkı için ne yaptığını iyi biliyor. Fedakarlığı ve yoldaşlarıyla gurur duyuyoruz. Düşmanı yenilgiye uğratana kadar yolunu takip edeceğimize söz veriyoruz” diyor. HESEKÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.