Kürdistan’a özgürlük, Rojava’ya statü!

Dünya Haberleri —

Paris

Paris

  • Avrupa’da sokağa çıkan Kürtler ve dostları, “Kürdistan’a özgürlük” talep ederek, PKK’nin ‘terör listesi’nden çıkarılmasını ve Rojava’nın statüsünün tanınmasını istedi.

Avrupa’nın birçok ülkesinde Defend Kurdistan’ın çağrısıyla Cumartesi günü “İşgale karşı Kürdistan’ı savun” şiarıyla eylemler gerçekleştirildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşlerde işgal saldırılarına direnen gerillaya destek, Türk devleti ile KDP’ye ise öfke vardı. Eylemlerde PKK’nin ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması için yürütülen kampanya kapsamında imza da toplandı. İşgal saldırılarına ve kimyasal silahların kullanılmasına sessiz kalan devletlere de “Katliama ortak olmayın” çağrısı yaptı.

Stuttgart / Foto: Deniz Babir

ALMANYA

Almanya'da Kürtler ve dostları, Türk devletinin işgal saldırılarına karşı başkent Berlin başta olmak üzere Leipzig, Freiburg, Hannover, Köln, Hamburg, Saarbrücken, Frankfurt ve  Stuttgart kentlerinde alanlara çıktı. Berlin’de demokratik kamuoyuna “işgal saldırılarına karşı çıkın” çağrısı yapıldı. Frankfurt’ta Kürdistanlılar ve enternasyonalistler yürüyüş yaparak “Katliama ortak olmayın" dedi. Leipzig’teki yürüyüşte gerillaya destek için sarı mekaplar taşındı. Stuttgart’taki yürüyüşe Alman sol örgütlerin yoğun katılımı dikkat çekti. Alman hükümetinin savaşa ayırdığı 100 milyar euroluk ek bütçeye tepki gösterildi. Eylemciler, Kürtlere karşı kullanılan Alman yapımı bir Leopar panzerin maketini de ateşe verdi.