Kürdistan'ı savun, işgali durdur!

Diaspora Haberleri —

4 Temmuz 2021 Pazar - 15:45

  • Defend Kürdistan’ın (Kürdistan’ı Savun) çağrısı ile birçok kentte alanlara çıkan farklı halklardan binlerce kişi, Türk işgaline karşı Kürdistan’ı savunma kararlılığını beyan etti, faşizme karşı ortak mücadele mesajı verdi.

 

Türk devletinin Kürdistan’a yönelik soykırım saldırılarına ve KDP ortaklığına karşı Defend Kürdistan’ın “Kürdistan’ı Savun” küresel eylem günü kapsamında alanlara çıkma çağrısı yapmıştı. Cumartesi günü Kürdistanlılar ve farklı halklara mensup çok sayıda dostu işgale karşı yürüdü, faşizme karşı birlikte mücadele etme kararlılığını dile getirdi 

Eylemlerin ana merkezi olan Almanya’da eş zamanlı olarak birçok kentte renkli eylemler organize edildi.

BERLİN

foto: MUHAMMED KAYA / Berlin

Başkent Berlin’de eylemin adresi Hermanplatz’dı. Eylemde

Women Defend Rojava inisiyatifi, Defend Kurdistan’ın kuruluşunu selamladı. FED-KURD Eşbaşkanı Kerem Gök ise yaptığı konuşmada “Kürt halkı ve dostları bugün alanlardaydı. Bu da Kürt Halk Önderi Öcalan'ın ideolojisi ve felsefesinin bütün dünyaya nasıl yayıldığını gösteriyor” dedi. Eylemin temel sloganları “Jin Jiyan Azadî”, “Bijî Serok Apo”, “Hoch die Internationale Solidarität” oldu.

FRANKFURT

foto: OSMAN OĞUZ / Frankfurt

Kentteki eyleme Mannheim, Darmstadt, Giessen, Mainz ve Saarbrücken’den Kürdistanlılar ve dostları katıldı. Merkezi tren garı önünde başlayan yürüyüşte bildiriler okunarak Türk işgaline ve faşizmine ilişkin bilgilendirme yapıldı. Eyleme ADGB ve Defend Kurdistan üyeleri de pankartlarıyla katıldı. Eylemde sık sık enternasyonal dayanışmaya ve direnişe dair sloganlar atıldı.

HANNOVER

Nav-Dem’in düzenlediği yürüyüşe çok sayıda Kürdistanlı ile devrimci-demokrat Alman katıldı. Eylemde Alman polislerinin 1994’te afiş asarken katlettiği Halim Dener anısına ve Rojava Devrimi’nin yıldönümü vesilesiyle konuşmalar yapıldı. Şehir içinde kortej halinde yürüyen halk Türk konsolosluğu önüne ulaşarak işgale ve soykırım saldırılarına tepki gösterdi. Eylemde konuşan  Hannover Nav-Dem Eşbaşkanı Xoşnav Ata, Alman devletinin Kürtlere yönelik baskılarına dikkat çekerek, “Bugün bizi burada kriminalize etmeye çalışan Alman devletine sesleniyoruz, arkadaşlarımıza yönelik kirli politikalarınızdan ve Türk devleti taktiği ile arkadaşlarımızın evine baskın yapmaktan vazgeçin. Bu taktiklerle Kürt halkını yıldıramazsınız” dedi.

STUTTGART