Kurdistanlılar Avrupa’dan seslendi: Bimre xiyanet

Yurt Dışı Haberleri —

KDP ihaneti protesto edildi/Luzern

KDP ihaneti protesto edildi/Luzern

  • KNK temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün’ün Hewlêr’de katledilmesi, Silemanî Erbet Havaalanı’na düzenlenen SİHA saldırısı Avrupa’nın birçok kentinde kınandı. Eylemlerde, Barzani ailesinin Türk devleti ile girdiği kirli işbirliğine tepki büyüktü.

Başûrê Kurdistan’ın KDP kontrolündeki Hewlêr kentinde KNK temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün katledilmesi ile aynı gün Silemanî kentinde Erbet Tarım Havaalanının Türk SİHA’sı ile bombalanıp 3 Xoman Parastin üyesinin şehit edilmesi Avrupa’da yaşayan Kurdistanlılar tarafından lanetlendi.

Türk Büyükelçilikleri ve KDP temsilcilikleri protesto gösterilerinin adresi olurken “Bimre Xiyanet” , “Bijî berxwedana gelê Kurd” temel slogan oldu.

Başta suikast ile şehit düşen Deniz Cevdet Bülbün ve Başûrê Kurdistanlı 3 şehit peşmergenin resimlerin taşındığı protesto gösterilerinde öfke büyüktü.

Mannheim

ALMANYA

Almanya’nın Mannheim, Münih ve Saarbrücken kentlerinde meydanlara inen Kurdistanlılar “Bimre xiyanet”, “Bijî berxwedana gele Kurd” , “Şehîd namirin” ve ”Faşist Türk devleti Kurdistan’dan defol” sloganları ile yürüyüşler düzenledi. Eylemlerde Barzani ailesinin faşist Türk Cumhurbaşkanı ile işbirliğini simgeleyen pankartlar ve katledilen Deniz Cevdet Bülbün’ün fotoğrafları taşındı.