Kürt kadınlar ilham veren 100 Kadın listesinde

Kadın Haberleri —

.

.

  • BBC açıkladığı 2022 dünyanın en ilham veren 100 Kadın listesinde Kürt kadınları Zara Mihammadi, Nigar Marf, Roya Pirayi ve Roza Salih de bulunuyor.

BBC, 2022’de dünyanın en ilham veren, etkili 100 Kadın listesini açıkladı. Asya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya birçok kadın yer aldığı listede, Ortadoğulu kadınların ağırlığı dikkat çekti. Özellikle İran’daki halk ayaklanmasında direnişin sembolü olan kadınlar, Kürt kadınları, Filistinli kadınlar, Arap ve Türk kadınları listede yer aldı. Aralarında Billie Eilish gibi küresel müzik fenomeni, Ukrayna'nın 'First Lady'si Olena Zelenska, aktris Priyanka Chopra Jonas ve Selma Blair, 'Rus popu çariçesi' Alla Pugacheva, İranlı tırmanma sporcusu Elnaz Rekabi, üç adım atlamada rekor sahibi atlet Yulimar Rojas ve Ganalı yazar Nana Darkoa Sekyiamah gibi isimlerin yanı sıra Kürt kadınlarından Zara Mihammadi, Nigar Marf, Roya Pirayi ve Roza Salih’in de ismi bulunuyor.

Daha çok yolumuz var

BBC geçtiği haberde, 100 Kadın sezonunun 10’nuncu yılı dolayısıyla, son 10 yılda kadınlar açısından kaydedilen gelişmelerin gözden geçirildiğini belirterek şunları kaydetti:  “Kadın lider sayısı artmış ve 'MeToo' hareketi gibi kadın hakları bakımından önemli adımlar atılmış olsa da, dünyanın birçok ülkesinde kadınlar hâlâ alınacak çok yol olduğu kanısında.”

Hazırlanan liste, 2022'de dünyanın çeşitli bölgelerinde çatışmaların merkezinde kadınların rolünü gösterirken, İran'da değişim talep eden kadın protestocular ilk sırda geliyor. Ayrıca Ukrayna ve Rusya'daki çatışma ve direnişin kadın yüzleri de listede yerini alıyor. 

Zara Mihammadi

İlham veren 100 Kadın listesinde Kürt kadını Zara Mihammadi için şöyle deniliyor: “Nojin Sosyo-Kültürel Derneği'nin kurucularından biri olan Zara Mihammadi, on yılı aşkın bir süredir kendisini İran'ın üçüncü büyük şehri Senendec'de (Sine) Kürtçe öğretmeye adamış durumda.

İran anayasası bölgesel ve etnik dillerin eğitimde serbestçe kullanılabileceğini söylüyor, ancak avukatlar ve aktivistler uygulamada durumun böyle olmadığını, bu nedenle çocukların okulda anadillerini öğrenemediklerini söylüyorlar. İran hükümeti Mihammadi'yi "ulusal güvenliği bozmak amacıyla gruplar ve topluluklar oluşturmakla" suçladı ve beş yıl hapis cezasına çarptırdı. Mihammadi Ocak 2022'den beri hapiste.”

Nigar Marf

100 Kadın arasında yer alan diğer bir Kürt kadın ise Nigar Marf. Hemşire olan Nigar Marf Başûrê Kurdistan’da bir hastanenin ana yanık ünitesinde başhemşire olarak görev yapıyor. Nigar Marf, “kendini yakma eyleminde bulunduğu” iddia edilen kadınların tedavisiyle ilgileniyor.  Marf, yaklaşık 25 yıldır hastanelerde hem pediatrik yanık hem de yoğun bakım alanında çalışıyor.