Kürt olduklarından emin değil!

21 Eylül 2022 Çarşamba - 17:15

  • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ırkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları Ailesi için “Kürt olduğu iddia edilen bir aile” ifadesini kullandı.

 

Konya'nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021'de Dedeoğulları Ailesi'nden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun ile azmettirmekten yargılanan Ali Çalık, Ali Keleş, Ali Keleş (Lütfi oğlu), Ayşe Keleş, İbrahim Keleş, Lütfi Keleş, Ramazan Çalık, Veli Keleş ve Yahya Çalık'ın yargılandığı davanın 5. duruşması, önceki gün Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Olaya dair hazırlanan iddianamenin bir suretini talep eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu’nun, 27 Mayıs’ta Konya Cumhuriyet Başsavcılığına bir belge gönderdiği öğrenildi. Gönderilen belgede, ırkçı katliama maruz bırakılan Dedeoğulları Ailesi için, “Kürt olduğu iddia edilen aile” ifadesi kullanılması dikkati çekti. 

Gönderilen belgede şu ifadelere yer verildi: "Kamuoyuna yansıyan haliyle Konya’nın Meram İlçesi Hasanköy Mahallesi’nde 30 Temmuz 2021 tarihinde kürt oldukları iddia edilen bir aileden yedi kişinin öldürülmesi olayına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığınızca yürütülen soruşturma sonucunda tanzim olunan iddianamenin bir suretinin UYAP üzerinden Cumhuriyet Başsavcılığımız Parlamenter Bürosu’na gönderilmesi rica olunur.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.