Kürtlere karşı aynı hizadalar

18 Şubat 2022 Cuma - 19:00

Gülistan Kılıç Koçyiğit

Gülistan Kılıç Koçyiğit

  •  İktidar bloku dışındaki partilerin HDP'li Semra Güzel'in dokunulmazlığı konusundaki tavrını eleştiren HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, şunları altını çizdi:
  •  "İktidar, Kürt sorunu etrafında Türkiye toplumunu kıskaca almış. Biz direnip mücadele ediyoruz ama muhalefeti Kürt sorunu üzerinden çok açık bir şekilde hizaya çekmiş."

Dokunulmazlık görüşmelerinde iktidarla aynı hizaya gelen muhalefeti eleştiren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Kürt'ün duygusunu anlamayan, hissiyatından, sosyolojisinden uzak olan hiçbir siyaset bu topraklarda başarılı olamayacak” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Semra Güzel hakkında iki fezleke için toplanan Karma Komisyon’da dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar çıktı. İYİ Parti ve CHP de bir kez daha iktidarın “terör” gerekçesini öne sürerek, 2016’daki “Anayasa’ya aykırı ama evet” söyleminin bir benzeri pratik sergiledi. Her platformda, mecrada yargının bağımsız olmadığı yönünde eleştiri getiren CHP, Milletvekili Semra Güzel’in yargı önüne çıkması gerektiğini savundu.

HDP’li Güzel’in 8 Ocak’ta gerilla Volkan Bora ile 2014'te çekilen fotoğraflarının iktidar medyası tarafından servis edilmesiyle başlayan linç kampanyası ardından hızlıca 20 Ocak’ta toplanan Karma Komisyon ve aynı gün oluşturulan Hazırlık Komisyonu, fezlekeleri görüşerek, dokunulmazlığın kaldırılması sürecini hızlandırdı. Kürt sorununda demokratik çözüm yollarında ısrar eden HDP’li siyasetçilerin eleştirdiği süreç son olarak Genel Kurul’da yapılacak görüşme ardından sona erecek. Genel Kurul’a önümüzdeki hafta gelmesi beklenen dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki fezleke ve raporlar ardından yapılacak görüşme ve oylamada, Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağı kesinleşecek.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve komisyona katılan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Güzel hakkında yürütülen linç kampanyası ve dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki kararla ilgili MA'dan Berivan Altan'a konuştu. 

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran 

Kürt sorununa yaklaşımın hızı

Güzel’in hedef alınmasının ve dokunulmazlığının kaldırılması için sürecin hızlandırılmasının arka planında Kürt sorununa yaklaşım ve Kürt düşmanlığının olduğunun altını çizen Ayşe Acar Başaran, kadın milletvekili şahsında yürütülen lincin aynı zamanda kadın düşmanı politikaların da bir göstergesi olduğunu söyledi. Başaran, “Semra Güzel’in yargılamasına konu yapılan fotoğraf tam da Kürt sorununun resmidir” dedi. Özelde Kürt kadınların hedef alındığına dikkat çeken Başaran, şöyle devam etti: “Direnen kadın, toplumu da kendiyle beraber bir direniş perspektifine getirir, kendi özgürlüğüyle birlikte toplumu özgürleştirmeye çalışıyor. Tam da bu nedenle hedefiz. Bununla başarılı oluyorlar mı, elbette hayır. Daha önce defalarca arkadaşlarımız hedef gösterildi, katledildi, tutuklandı. Neredeyse partimiz de hedef alınmayan bir arkadaşımız kalmadı. Bunu kimi zaman hukuken, kimi zaman fiziken yaptılar. Son 7 yıl içerisindeki tüm yönelimlerine karşı mücadeleden geri adım atmayan, toplumu özgürleştirmeye çalışan, kimliğinin, dilinin, tarihinin mücadelesini yürüten ve sahip çıkan bir kadın mücadelesi var. Bu yönelimler de boşa çıkacak.” 

Geri adım atmak yok

Tüm yönelimlere karşı mücadeleden geri adım atmayacakları mesajını da veren Başaran, “Çünkü bu zorlukların sonunda özgür bir geleceği inşa edebileceğimize inanıyoruz. Bugün konjektör, siyaset bizi hedef gösteriyor olabilir ama şu gerçekliği de değiştiremiyor. Bizler bu ülkedeki siyasetin belirleyicisi olmaya, ülkenin geleceğinde belirleyici pozisyon da olmaya devam edeceğiz. Bu sorun mutlaka demokratik ve müzakere yollarıyla çözülecek. Ülke bunun da farkına varacak ve bugün dayatılan yöntemler de boşa çıkacak” diye konuştu.

Daha cesur olabilirler

“Kürt'ün duygusunu anlamayan, hissiyatından, sosyolojisinden uzak olan hiçbir siyaset bu topraklarda başarılı olamayacak” diyen Başaran, şunları ekledi: “İktidar ve muhalefet, Kürtlerde oluşan kırılmanın, yarattığı tahribatların sonuçlarının farkında değil. Bu kadar savunulacak bir meselede tavır koyamayan bir muhalefet bu ülkenin en temel sorununu nasıl çözecek, cesaret nasıl gösterecek? Hepimizin aklında soru işaretleri var. Türkiye’nin geleceğini inşa etme konusunda iddia sahibi olanların daha cesur hamleler ve adımlar atması gerektiğini düşünüyoruz."

Semra Güzel

Siyasi bir tuzak kuruldu

Güzel şahsında yürüyen bütün sürecin anti demokratik, haksız, hukuksuz ve siyasi bir operasyonun parçası olduğunu söyleyen Gülistan Kılıç Koçyiğit de devletin, yargının ve siyasi iktidarın kurduğu tuzak kurduğunu belirtti. Koçyiğit, “HDP dışındaki bütün muhalefetin dokunulmazlığın kaldırılmasına evet oyu vermiş olması, Kürt sorununun ne kadar kadim bir sorun olduğunu ve ‘söz konusu devlet ise gerisi teferruattır’ sözünün nasıl doğrulandığını göstermiş oldu” dedi.

İktidar bloku dışındakilerin, dosyanın içeriğine baktıktan sonra dahi dokunulmazlığın kaldırılması taraftarı olmasını eleştiren Koçyuğut, "AKP, Kürt sorunu etrafında Türkiye toplumunu bir kıskaca almış durumda. Bizi zaten siyasi operasyonlarla tasfiye ederek, tutuklayarak, milletvekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırarak, yıldırmaya, böyle ‘terbiye’ etmeye çalışıyor. Buna karşı boyun eğmiyoruz, teslim olmuyoruz ve mücadele etmeye devam ediyoruz ama muhalefeti Kürt sorunu üzerinden çok açık bir şekilde hizaya çekmiş bir iktidar aklı var. Kürtler söz konusu olunca hizaya girmiş bir muhalefet var” şeklinde konuştu. 

Muhalefet tutarsızlık içinde 

Muhalefete 2016’da yaşanan dokunulmazlıkların kaldırılması sürecini de hatırlatan Koçyiğit, şunları kaydetti: “Demokratik kamuoyunun beklentisi bundan bir ders çıkarılmasıydı. Eğer Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ’ın cezaevinde haksız ve hukuksuz bir şekilde tutulduğunu savunuyorsanız, AİHM kararlarını uygulanmasını istiyorsanız bugün buna göre davranacaksınız. Muhalefet partisi olarak bir milletvekilinin dokunulmazlığına yine ‘evet’ oyu kullandınız. Nerden bakılsa tutarsızlık.” yorumunda bulundu. 

Yönetmeye talip akıl değil

İktidara aday olan, Türkiye’nin düze çıkaracağını vaat eden aklın, dokunulmazlık gibi bir meselede üstelik hukukun da bu kadar araçsallaştığı bir ülkede ‘gitsin yargılansın’ demesinin, çok açık bir şekilde milletvekilini AKP’nin direktifleri ile hareket eden tarafların önüne atmak olduğunu vurgulayan Koçyiğit, şunları ekledi: "Bunun ne demokrasi ne de evrensel hukukla alakası var. Ne böyle Türkiye demokratikleşir ne de bu ülke düze çıkar. Semra Güzel şahsında tartıştığımız da Kürt sorununun sonuçlarıdır. Biz nedenleri tartışmak zorundayız, çözümü tartışmak durumundayız. Türkiye’yi yönetmeye talip olan bir aklın izleyeceği siyaset bu olamaz. Böyle bir aklın böyle bir siyaseti izlemiş olması ve bu siyaseti izledikten sonra kalkıp demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten söz etmesini hepimiz kuşkuyla izleyeceğiz.” 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.