Kürtlerin birliği özgürlüğüdür

Kadın Haberleri —

12 Ocak 2021 Salı - 17:00

  • Kürtlerin tarihten ders çıkararak birliği oluşturması gerektiğini belirten TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, “Kürdistan’ın bir olması için birliği sağlayalım. Kürtlerin birliği, özgürlüğüdür” dedi.

Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) son yıllarda Türkiye ile beraber hayata geçirdiği askeri ve siyasi kararlar, Kürtlerin tepkilerine neden oldu. Mahmur’a uyguladığı ambargo, Zînî Wertê başta olmak üzere Garê ve Metîna bölgelerine bir süredir özel güç kaydırarak yeni kontrol noktaları kurması ve son olarak Irak Hükümeti ile imzaladığı Şengal Anlaşması, Kürtler tarafından “ulusal birliğe zarar” olarak değerlendirildi.  
Mezopotamya Ajansı’ndan Ergin Çağlar’a konuşan Tevgera Jinên Azad (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, oluşturulacak birliğin Kürtlerin özgürlüğü olacağını belirtti. 
 
Tarihten dersler çıkarılmalı

Kürtlerin tarihten bu yana, hanedan, kanton ve federasyon gibi yönetim şekilleriyle kendi varlıklarını sürdürdüklerini ifade eden Gökkan, tarihten ders çıkarılması gerektiğine değindi. Egemen devletlerin Ortadoğu’da Kürtleri dört parçaya bölmesinden sonra birliğin önüne geçmek için sürekli Kürt güçlerini bir birine karşı kullandığını aktaran Gökkan, “Yüz yıldan bu yana Kürdistan’ın bütün parçalarında ayaklanmalar bastırıldığı halde Kürt halkı özgürlüğünden vazgeçmedi. Bugüne kadar 28 isyan oldu, 1,5 milyon Kürt katledildi ama direnişten vazgeçmedi. Tarihte Mahabad Cumhuriyeti ayakta kalmadı ama bir tecrübe oldu. Eğer bu tecrübeler göz önünde bulundurulmazsa bugün Kürdistan 8 parça da olur, 16 parça da” ifadelerini kullandı. 
 
Rojava birlik mesajı veriyor 

Kürtler öncülüğünde Kuzey Doğu Suriye’de kadın devrimi gerçekleştirildiğini fakat ortaya çıkan bu devrimin saldırı altında olduğuna dikkat çeken Gökkan, Kürt güçlerinin ve kadının DAİŞ’e karşı verdiği mücadelenin, bir araya gelemeyen Kürt güçlerine “birlik” mesajı verdiğini vurguladı. 
 
Barzani dert etmeli

Birlik konusunda KDP Başkanı Mesut Barzani’yi uyaran Gökkan, şunları söyledi: “Sayın Barzani çok tecrübe edinmiş biri olarak KDP ve YNK’nin hala bir olmamasını dert etmelidir. Eğer birlik olmazsa parçalanma yine gündemde olacak. Birlik olmadan özgürlük olamaz. Bütün dünyada bu böyledir. Şimdi Suriye’nin doğusu ve kuzeyine baktığımızda Kürtlere yapılan saldırılar Güney Kürdistan’a, Kuzey Kürdistan’a ve Kürdistan’ın bütün partilerine bir mesajdır. KDP’ye de bir mesajdır. Kürdistan birliği tehlike altında, Kürtleri, Kürtlerin gözünde itibarsız bırakmak istiyorlar” dedi. 
 
Kadınlar kendine güveniyor

Gökkan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Kürt halkı birliğini sağlamalıdır” çağrısına her zaman destek verdiklerini aktardı. Kürt halkının daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunan Gökkan,  “Zor, zahmetli günler bizi bekliyor. Birlik olmasak Kürtlere karşı katliamlar daha da çoğalır. Kürdistan’ın acısı daha büyük olur. TJA olarak çağrı yapıyoruz; Kürdistan’ın bir olması için birliği sağlayalım. Kürtlerin birliği, Kürtlerin özgürlüğüdür. Kürt kadınlar olarak her zaman bu misyonla hareket ediyoruz. Tüm Kürtler duysun ki, Kürt kadınlar birliği sağlamakta kendine güveniyor” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.