Maas gitti, Akar geliyor

1 Şubat 2021 Pazartesi - 19:51

  • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın, 18 Ocak’taki Türkiye ziyaretinin ardından Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün Berlin’e geliyor. Bakan Akar, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir araya gelecek.

 

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Akar ve Kramp-Karrenbauer görüşmesinin Almanya’nın Doğu Akdeniz’deki gerilimin yatıştırılması için yürüttüğü arabuluculuk faaliyetleri çerçevesinde olacağı duyuruldu. Geçen hafta Kıbrıs ve Yunanistan savunma bakanlarıyla da görüşen Kramp-Karrenbauer, Türkiye ile Yunanistan arasında tansiyonun düşmesine dönük girişimleri konuşacağını söyledi. İki ülke arasında 25 Ocak’ta İstanbul’da yapılan ön görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını belirten Kramp-Karrenbauer, “Tarafların Doğu Akdeniz’de tartışmaya yol açan sorunları diyalog yoluyla çözmesini umuyorum” dedi.

NATO’nun saygın üyesiymiş

Türkiye’yi “NATO’nun önemli ve saygın bir üyesi” olarak tanımlayan Kramp-Karrenbauer, görüşmenin bir diğer amacının ortak konuları ele almak olduğunu ifade etti. Ortak konuların başında ise Suriye ve Libya var.

İşgal saldırılarına tepkiliydi

Almanya Savunma Bakanı daha önce Türk iktidarının Ekim 2019’daki işgal saldırısını kınamıştı. Kramp-Karrenbauer, işgal saldırısını, uluslararası hukukun bir ihlali olarak tanımlamış, Türkiye sınırı boyunca uluslararası olarak kontrol edilen bir güvenli bölge oluşturulmasını önermişti. Bu tutumu hem Merkel hem de koalisyon ortağı SPD tarafından kabul görmedi. Merkel’in halefi olarak görülen bakan, bu tartışmanın ardından CDU’nun liderliğini de bırakıp geri adım attı. 

Silah akışı sürüyor

Almanya, geçen yıl Türkiye’ye toplam 22,9 milyon euroluk silah satışı için izin verdi. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Aralık’taki açıklamasında  Türkiye’nin NATO üyeliğine atıfta bulunarak, “Stratejik olarak silah ihracatının tümüyle durdurulmasını doğru yol olarak görmüyorum” demişti.

Türkiye’nin AB’deki destekçisi

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle bağlantılı, Fransa ve Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik silah ambargosu yaptırımı teklifinin AB‘de kabul edilmemesinde ve Ankara’ya diplomatik çözüm için önümüzdeki Mart’a kadar süre tanınmasında Almanya ve Dışişleri Bakanı Maas’ın etkili olduğu biliniyor.

VOA News’e göre; Berlin’deki kulislerde Kramp-Karrenbauer’in ismi NATO Genel Sekreteri adayları arasında geçiyor. Alman siyasetçinin, 2014’den beri NATO Genel Sekreterliğini yürüten ve görevi süresi 2022’de sona erecek olan Jens Stoltenberg’in yerine geçmeyi hedeflediği iddia ediliyor.

Savaş ve işgal bakanı

Almanya’daki Kürt kurumları ise Akar’ın ziyaretini protesto ediyor. Almanca, Kürtçe ve Türkçe dillerinde hazırlanan çağrı metninde, “Savaş ve işgal bakanı Hulusi Akar Akdeniz ve bölgedeki gerilimin, savaşın kışkırtıcısı ve bir fiil yürütücüsü” denildi. Akar’ın A. Kramp-Karrenbauer ile görüşmesinin “daha fazla savaşa, daha fazla işgale” yol açacağı da vurgulandı.

ANF’ye konuşan Navenda Kurdistaniyên Azad - Berlin (Freie Kurdische Gemeinde - Berlin ) Eşbaşkanı İsmail Parmaksız, “Bizler Türk devletinin politikalarından dolayı buralardayız. Alman devletine vergimizi veriyoruz. Çoğumuz burada Alman vatandaşıyız; işçiyiz, mülteciyiz, öğrenciyiz, meslek sahibiyiz, işsiziz. T.C devleti-AKP rejiminin mağdurları ve karşıtları olan bizler, Karrenbauer’in Akar’la görüşmesini protesto ediyoruz. Almanya’nın, savaş ve işgal bakanının ziyaretini kabul etmesini kınıyoruz” dedi.

Protesto çağrısı yapan Berlin Dest-Dan Kadın Meclisi ise Akar’ın, Kuzey-Doğu Kürdistan’da Kürt kadınlarının kaçırılması, taciz ve tecavüze uğraması, katledilmesinde rol oynadığını belirtti. Açıklamada, “Bu tür ziyaretler-görüşmeler, Erdoğan’a güç vermenin dışında sorunların çözümüne de katkı sunmaz” denildi.
Protesto eyleminin, saat 12.30’da Almanya Savunma Bakanlığı önünde (Vor Bundesministerium der Verteidigung Stauffenbergstraße 18, 10785 Berlin) yapılacağı duyuruldu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.