Macron'dan üniversitelilere söz

Dünya Haberleri —

22 Ocak 2021 Cuma - 16:39

  • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üniversite öğrencilerine yüz yüze eğitime dönüşü hızlandırma ve bir euro karşılığında günde iki öğün yemek sözü verdi. Macron, öğrencilere psikolojik danışmanlık desteği verileceğini de duyurdu.

 

Macron'un açıklaması başkent Paris'te düzenlenen öğrenci protestolarının ardından geldi. Paris-Saclay Üniversitesi’nde öğrencilere hitap eden Macron, kampüs restoranlarında herkesin tıpkı burslu öğrenciler gibi bir euroya günde iki öğün yemek yiyebileceğine dair taahhütte bulundu. Normal şartlarda üniversite kampüslerinde öğünler 3,30 euro civarında. Sadece bursla okuyan öğrenciler kantin yemeklerine düşük ücret ödüyor.

Macron, aynı zamanda iki aydan uzun süredir yüz yüze derslerden mahrum kalan üniversitelilerin adaletsizliğe uğradıklarının düşündüklerini ve yalnız hissettiklerini bildiğini belirterek, ihtiyacı olanlara psikolojik danışmanlık desteği verileceğini duyurdu. Macron, söz konusu destek, "İhtiyacı olan tüm gençlerin bir profesyonele, psikolog ya da psikiyatriste çok daha kolay erişmesini ve tedavi görmesini sağlayacak" dedi.

Başkanlık Sarayı Elysée de "İsteyen tüm öğrenciler 1 Şubat'tan itibaren psikolojik destek alabilir" açıklamasını yaptı.

Fransa'da üniversiteler 30 Ekim'den bu yana eğitime kapalı. Fransa Öğrenci Federasyonları Birliği (UNEF) ve diğer bazı gençlik kuruluşları ise Macron'un açıklamasından bir gün önce eğitim kurumlarının kapalı olması ve üniversitelerin açılış tarihlerinin açıklanmamasını protesto amacıyla Paris'te gösteri düzenlemişti. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.