Marmara’da 15 bin seçmen taşınacak

  •  “Oy kullanmayan kalmasın” kampanyası kapsamında Marmara'dan en az 15 bin seçmeni taşımayı hedefleyen Yeşil Sol Parti, 100 otobüs kaldırmanın yanı sıra uçak ve otobüs biletlerini de üstleniyor.

Yeşil Sol Parti, Marmara’da hareketli en az 15 bin seçmeni sandığa taşımak için çalışma başlattı. Hareketli Seçmen Komisyonu Eşsözcüsü Mehmet Uçar, Tekirdağ, Çanakkale ve Edirne’den kendilerine başvuran seçmenleri de taşıyacaklarını söyledi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul İl Örgütü, çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda kentte bulunan fakat seçmen kaydı başka kentlerde bulunan seçmenleri sandığa taşımak amacıyla 13 Nisan’da Hareketli Seçmen Komisyonu kurdu. 

Oy kullanmayan kalmasın

Kentin üç bölgesindeki ilçe ve mahallelerde hareketli seçmen tespiti için “Oy kullanmayan kalmasın” kampanyası başlatıldı.  Kampanya kapsamında en az 15 bin seçmeni taşımayı hedefleyen parti, seçmen kaydı Kurdistan kentlerinde bulunan seçmenleri 100 otobüsle sandığa taşımayı hedeflerken, kaydı Batı kentlerinde olanların ise yol masrafları karşılayacak. 

Yeşil Sol Parti İstanbul Hareketli Seçmen Komisyonu Eşsözcüsü Mehmet Uçar, kampanyayı başlattıkları günden bu yana tüm ilçelerde kurulan komisyonların, hareketli seçmenleri tespit ettiklerini ve kayıt almaya başladıklarını aktardı. Kayıtların 10 Mayıs’ta son bulacağını kaydeden Uçar, seçmen taşınmasına ilişkin izleyecekleri yol ve yönteme ilişkin şunları aktardı: “Kayıtların son bulmasının ardından seçmenleri 12 ila 13 Mayıs’ta göndermeyi planlıyoruz. Van, Ağrı ve Kars gibi yolculuğu yaklaşık 20 saat süren seçmenlerimiz olacak. 20 saatin altında yolculuğu sürecek olan daha çok Batı illerindeki seçmenlerin gidişi için ise yol masraflarını karşılayacağız. Yani Kurdistan’da olan seçmenleri otobüslerle, Batı illerinde olan seçmenlerimizi ise yol biletlerini karşılayacağız.”  

Diğer kentlerden de  

Marmara Bölgesi’nin Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne kentlerinde bulunan hareketli seçmenlerin kayıtlarını da alacakları bilgisini paylaşan Uçar, yakın sürede İl Seçim Komisyonu ile yapacakları toplantı sonrası yolculuk süresi 20 saat süren seçmenler için gidiş-dönüş olmak üzere uçak seferi ayarlamayı da planladıklarını söyledi. 

Depremzedeler için çalışma

Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerden sonra bölgeden İstanbul’a göç etmek zorunda kalan seçmenler için de özel bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Uçar, “Depremden hemen sonra gelen yurttaşların kayıtları zaten elimizde vardı. Yakın süreçte gelen depremzede seçmenlerimize de ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Bir oyla her şey değişir

Kendilerine ulaşan tüm seçmenlerin sandığa ulaşması için çalıştıklarına dikkat çeken Uçar, bunun için Yeşil Sol Parti’nin ilçe örgütlerine ulaşıp kayıt yapılması gerektiğinin altını çizdi. “Tekçi ve faşist rejimden kurtulmak için herkes oyunu kullansın” diyerek seçmeni sandığa çağıran Uçar, şunu ekledi: “Bir oyla her şey değişebilir. Seçmenimiz sandığa ulaşamama kaygısı taşımasın. Herkesi sandığına taşıyacağız.”  MA/İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.