Meclis Başkanlığı seçim süreci başlıyor

.

.

  • Meclis’te, bu hafta Meclis Başkanlığı seçim süreci başlayacak.

Milletvekillerinin yemin töreniyle 28. Dönem 1. Yasama Yılı çalışmalarına başlayan Meclis, yeni haftada mesaisini sürdürecek. Genel Kurul, 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00'te toplanacak. Genel Kurul'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve 17 bakan yemin edecek.

Ayrıca yeni haftada Meclis Başkanı seçim süreci de başlayacak. Meclis Başkanlığı için gösterilecek adaylar, 6 Haziran Salı günü saat 24.00'e kadar Geçici Başkanlık Divanı'na bildirilecek. Genel Kurul'da, 7 Haziran Çarşamba günü Meclis'in 30’uncu Başkanı için seçim yapılacak.

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada 400 oy, üçüncü oylamada ise 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

Şu ana kadar yalnızca Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) adayını açıkladı. Yeşil Sol Parti, Meclis Başkanı adayı olarak Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç'u gösterecek. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.