Stuttgart'ta miting havasında dernek açılışı

Yurt Dışı Haberleri —

Stuttgart DKTM'nin yeni binası açıldı

Stuttgart DKTM'nin yeni binası açıldı

  • Almanya’nın Stuttgart kentinde Kurdistanlılar yeni derneklerine kavuştu. Bini aşkın kişinin katıldığı açılış adeta miting havasında gerçekleşti. Açılışta kurdeleyi şehit aileleri keserken çocuk, genç, yaşlı tüm Kurdistanlılar birlikteydi.
  • Stuttgart DKTM’nin yeni binasının açılışına yurtseverler ve şehit ailelerinin yanısıra KCDK-E, KON-MED Eşbaşkan, PYD ve FED-GEL temsilcilik, HDP Almanya Sözcülüğü, LILO (Antifasist), Die Linke ve Filistin Komitesi de temsilcilik düzeyinde katıldı.  

 

Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (DKTM) 24 Eylül Pazar günü gerçekleşen açılışına birçok kurum temsilcisinin de aralarında bulunduğu bini aşkın Kurdistanlı ve dostu katıldı. Yaklaşık 10 aydır kapalı olan derneğin yeni adresteki açılışı büyük bir coşkuyla karşılandı. Üç katlı dernek binası hınca hınç dolarken, yüzlerce kişi salona giremeyince açılış konuşmalarını dışarıdan dinlemek zorunda kaldı. 

Şehit aileleri açtı
Derneğin kurdelesi şehit aileleri tarafından kesilirken, kitle “Şehîd namirin”, “Bijî Serok Apo” ve “Jin Jiyan Azadî” sloganları eşliğinde dernek binasına girdi. DKTM Eşbaşkanları Mesut Dağhan ile Pervin Şen yaptıkları açılış konuşmasında, “Stuttgart’ta yaşayan değerli halkımız ve emektar dostlarımız ile birlikte bugün büyük bir moral ve coşkuyla derneğimizin açılışını yapıyoruz. Halkımıza layık olabilmek sosyal, siyasal ve kültürel sorunlarımıza sizlerin de desteği ile cevap olabilmek için elimizde geleni yapacağız. Derneğimiz tüm halkımıza kutlu olsun” dedi. 

Halk cevabını verdi
KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt yaptığı konuşmada Türk devleti ve KDP’nin iş birliği ve saldırılarına dikkat çekerek, “Kürt halkının kazanımlarını yok etmek için her yerde saldırılar düzenlendiği bir dönemde Stuttgart bölgesi olarak böyle bir kuruma sahip olmayı büyük bir cevap olarak görüyoruz. Derneğimizin açılışında atılan sloganlarla faşizme karşı asla ve asla geri adım atılmayacağının mesajı verildi. Burada bulunan halkımızın bir diğer mesajı ise, Önder Apo üzerindeki tecridi artık kabul etmeyecekleri oldu” dedi. 

Hep birlikte başaracağız 
KON-MED Eşbaşkanı Ruken Akça ise kurumlaşmanın önemine dikkat çekerek, “Diasporada yaşayan diğer halklar gibi bizim de yasalar çerçevesinde, bulunduğumuz her yerde kurumlaşmak hakkımızdır. Kirli savaştan kaçarak Stuttgart’a yerleşmek zorunda kalan halkımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak görevimizdir. Derneğimizi kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz” dedi. 
FED-GEL Federasyonu temsilcisi de Stuttgart DKTM yönetiminin çoğunun gençlerden oluştuğunun altını çizerek, “Açılışa katılanların çoğunun da kadın ve genç olması mutluluk verici. Mücadelenin tüm alanlarında öncülük veren gençler ve kadınlar başaracak” diye konuştu. 

Emeğinize layık bir katılım
Siyasetçi Nursel Aydoğan, AKP-MHP faşist iktidarının Kürtlere yönelik kirli politikalarına dikkat çektikten sonra “Bugün bu coşku ve katılım gösteriyor ki, kazanacak olan Kürtlerdir” dedi.
 HDP Almanya Sözcüsü Faysal Sarıyıldız ise Stuttgart’ta yaşayan Kürt halkı ve dostlarının büyük emek sahibi olduklarının altını çizerek, “Kendinize layık bir katılım gösterdiğiniz derneğin açılışına baktığımda da emek ve çabanızın boşa gitmediğini görüyorum” ifadelerini kullandı.

Dört parçayı temsil ediyor 
PYD Stuttgart Temsilcisi kurumların önemine vurgu yaparak, “Kurumlarımız Kurdistan’ın dört parçasını temsil ediyor” dedi. YJK Almanya temsilcisi kurumsal çalışmalarda kadının emeği ve rolüne işaret ederek, “Tüm kadınlarımız derneğe sahip çıkmalıdır” dedi. 

Birlikte mücadele edeceğiz
Açılışta söz alan Die Linke (Sol Parti ) Baden-Württemburg Eyalet Temsilcisi Aynur Karlıkaya, Filistin Komitesi Temsilcisi, LILO (Antifasist ) grup temsilcisi de Alman devletinin Kürtlere yönelik kriminalizasyon politikalarını dile getirerek, “129b maddesine karşı mücadele etmek hepimizin görevidir” dedi. Konuşmacılar ayrıca Kürt halkının mücadelesiyle dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti.

Halaylarla kutlandı
Konuşmalar ve mesajların okunması ardından ise sanatçılar sahne aldı. Hozan Ali Baran, Hozan Simar, Hozan Bermal Cem, Hozan Zeynep Enhas, Sedat û Bawer, Garip Nurhak Rever Davran ve Çocuk Korosu müziklerini seslendirirken, kitle müzik eşliğinde halay çekerek derneğin açılışını kutladı. Hem dernek içinde hem de dernek bahçesinde uzun süre halaylar çekildi. 

Stuttgart DKTM yeni adresinde
10 ayı aşkın süredir kapalı olan dernek artık yeni binasında hizmet verecek. Üç katlı, geniş bir bahçesi olan bina içinde geniş bir toplantı salonu, atölye çalışmaları için yeterli oda bulunuyor. Eylül ayı başında kongresini yapan dernek bünyesinde, halkla ilişkiler, dış ilişkiler, dernek, barış-uzlaşı, şehit aileleri, gençlik, Rojava ve hak-adalet komisyonları oluşturulmuştu. Yaklaşık 60 kişiden oluşan Stuttgart Meclisi’nin eşbaşkanlığına Mesut Dağhan ve Pervin Şen seçilmişti. Eşbaşkan Dağhan, “Yeni dernekte yeni yönetimimiz ve üyelerimizle önemli çalışmalara imza atacağız” dedi. 
Stuttgart DTKM şu adreste hizmet verecek: “Feurbach Siemensstraße 150, 70469 Stuttgart.” HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.