Mücadelemizi birleşik zeminde büyüteceğiz

Kadın Haberleri —

2 Şubat 2021 Salı - 16:59

  • TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın tutuklanmasıyla kadın özgürlük mücadelesinin hedef alındığını belirten kadınlar, erkek devlet şiddetine karşı kadın özgürlük mücadelesini birleşik zeminde büyüterek sürdüreceklerini söyledi. 
  • HABER MERKEZİ

Tevgera Jinên Azad (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, ‘örgüt üyesi olduğu iddiasıyla geçtiğimiz hafta tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Eylem Akdoğan’a konuşan ÖHD yöneticisi avukat Seda Zengin, Gökkan’ın tutuklanma kararının Kürt kadınlara yönelik gözdağı olduğunu, son süreçte yapılan tüm gözaltı ve tutuklamaların temel hedefinin kadın mücadelesi olduğunu söyledi. 
Eril yargı zihniyetiyle oluşturulan dayanaksız, temelsiz iddialarla kadın hakları mücadelesinin kriminalize edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Zengin, “Bizler bu alanda çalışma yürüten başta Ayşe Gökkan olmak üzere diğer tüm kadınların mücadelelerini sahipleniyor ve haklarımız için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi yineliyoruz” diye konuştu.

Kadınları durduramazlar

Eğitim  Sen’den  Emine Akşahin de, AKP-MHP faşist iktidarının kadına, kadın özgürlük mücadelesine, doğaya, emekçiye, Kürt kadına, halkların özgürlük mücadelesine düşman politikalarının dört koldan arttığı bu dönemde, Gökkan’ın anasoylu bir toplum inşa etmenin mücadelesi için öncülük eden bir yoldaş olduğunu belirterek, “Gözaltı, tutuklama gibi yöntemler kadın mücadelesi yürüten kadınları durduramayacaktır” dedi.  
 
Omuz omuza

Sosyalist Kadın Meclisi üyesi Satiye Ok ise politik kadınların özel olarak hedeflendiğinin altını çizerek, şunları belirtti: “AKP iktidarı, kadın hareketini geriletmenin yegâne çıkış yolunu, politik öncü kadınları tutuklamada görüyor. Biz kadınlar erkek devlet şiddetine karşı kadın özgürlük mücadelesini birleşik zeminde büyüterek sürdüreceğiz. Sömürgeci politikalara karşı omuz omuza 2021 yılı kadın özgürlük mücadelesinin önemli kazanımlar elde ettiği bir yıl olması için mücadeleyi büyüteceğiz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.