NATO'dan silah üretimini arttırma talebi

Dünya Haberleri —

.

.

  • Savunma bakanlarını Brüksel’de toplamaya hazırlanan NATO, silah firmalarından üretimlerini artırmalarını isteyecek. 25 büyük silah üreticisinin temsilcileri ile 15-16 Haziran’da bir araya gelecek olan NATO üyesi ülkelerin bakanları Ukrayna’ya cephane ve silah takviyesini ele alacak. 

Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü’nün (NATO) daha çok silah üretin çağrısı ve teşviki yapacağı firmaların arasında Türk silah sanayiden Roketsan ve Bayraktar da bulunuyor. Silah tüccarları toplantı için NATO karargahına davet edildi.

Koşar adım kan deryasına
Litvanya'nın başkenti Vilnius'da yapılacak NATO zirvesi öncesi silahlanma ve üretimin artırılması toplantısının 2 gün sürmesi bekleniyor. Savunma Bakanları buluşması Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısıyla başlayacak. Ardından NATO’nun "Çok Uluslu Mühimmat Depolama Girişimi'ne" yeni üyelerin katılma töreni yapılacak ve 25 NATO üyesi ülkenin savunma şirketinin CEO'larına bir resepsiyon verilecek.

Nükleer Planlama Grubu da hazır 
NATO Savunma Bakanları, ilk günkü toplantıları NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısıyla tamamlayacak. Bu toplantıya Temmuz ayında Türkiye'nin vetosunu kaldırarak NATO'ya üye olmayı umut eden İsveç'in yanı sıra AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell de katılacak. Toplantının ikinci gününde, yine İsveç'in de katılımıyla NATO Konsey toplantısı ve Nükleer Planlama Grubu toplantıları yapılacak. Rusya'ya karşı saldırı başlatan Ukrayna'ya askeri yardım konusunu da ele alacak olan NATO Savunma Bakanları, Ukrayna'ya askeri desteği sürdürmenin ve stoklarını yenilemenin yollarını arıyacak.

Silah üreticileri garanti istiyor
NATO karargahındaki buluşmada, silah üreticileri geleceğe yönelik bir eylem planı oluşmasını istiyor. Batılı ülkelerden gelecek 25 şirket temsilcisi, NATO Endüstriyel Danışma Grubu (NIAG) ile biraraya gelecek. Hükümetler savunma şirketlerinden üretimlerini artırmalarını isterken, şirketler de yeni üretim kapasitelerine, tedarik zincirlerine ve personel yatırımına karar vermek için açık bir şekilde "uzun vadeli talep" gelmesini istiyor. NATO, şirketlerin bu isteği üzerine, silaha talep düzeyini belirlemek için "Savunma Üretimi Eylem Planı" oluşturmaya çalışacak.

Katılacak silah şirketleri
Şirket CEO’larının Rusya ile savaş odaklı mühimmat konusuna teşvik edileceği toplantıya çok sayıda firma katılıyor. Netleşenler şöyle; 
ABD'den ise Ukrayna silahlı kuvvetlerine Javelin füze fırlatıcıları, HIMARS ve Patriot füze sistemlerini üreten Raytheon Technologies ve Lockheed Martin de toplantıda hazır bulunacak.
Avrupalı şirketlerden Belçika'dan FN Herstal, Fransız-İtalyan MBDA, Finlandiya'dan Patria, Almanya'dan Rheinmetall, Norveç'ten Nammo, Alman KMW ile Fransız Nexter'in birleşmesi olan KNDS ve İtalya'dan Leonardo firmaları davetliler arasında.
Toplantıya, Bulgaristan'dan Arsenal ve Prag merkezli Çekoslovak Grup gibi, NATO'nun doğu kanadındaki şirketlerinin de katılması bekleniyor.
Doğu kanadının yanı sıra, Portekiz'den insansız hava aracı üreticisi Tekever, İngiliz BAE Systems, Romanya'dan Romarm, Hırvatistan'dan muharebe tankı üreticisi Duro Dakoviç Grupa, Estonya'dan Milrem Robotics ve Belçika'dan Thales firmaları da katılacak.
Türk devletinin silah firmalarınıdan Roketsan ve Bayraktar İHA yapımcısı Baykar da davet edildi.
Ukrayna ordusu, bahar aylarından bu yana hazırlandığı Rusya'ya karşı taarruz öncesi, NATO'dan ısrarla daha fazla cephane talep etmesinin ardından, NATO bu savunma sanayi hamlesini planladı.
Avrupa Birliği de bu çabalarda aktif bir rol oynayarak, üye devletleri kendi stoklarından cephane göndermeye ve kendi bünyelerindeki savunma sanayinden Kiev adına ortaklaşa daha fazla mühimmat tedarik etmeye teşvik eden planlar ve finansman devreye soktu. BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.