NATO zirvesinde ABD’den rest

Dünya Haberleri —

2 Aralık 2020 Çarşamba - 14:51

  • Brüksel'de gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında ABD ve Türkiye temsilcileri arasında sert tartışmaların yaşandığı bildirildi.

 

Belçika'nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ilk oturumunun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında yaşanan sert tartışmalar sahne olduğu belirtildi. NATO'da yeni düzenlemeleri içiren reform planı görüşmelerinde Türkiye’yi kapsayan bölüm tartışmalarında Pompeo’nun; Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve Karabağ’ı örnek göstererek Türk devletinin provakatif adımlar attığı, NATO prensiplerine aykırı davrandığı ve NATO birliğini baltaladığı yönünde eleştiriler geliştirdiği kaydedildi. Elde edilen bilgilere göre Pompeo, Ankara’nın, Akdeniz'de müttefikleriyle gerginliği arttırdığını ve Rus yapımı bir hava savunma sistemi alarak adeta Rusya’ya hediye verdiğini dile getirdi.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Pompeo'yu, “Avrupalı müttefiklere telefon açıp Türkiye karşıtı bir cephede toplamak, bölgesel çatışmalarda körü körüne Yunanistan'dan yana taraf tutmak ve Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemi satmayı reddetmekle” suçladığı ifade edildi.

Reform planında neler var?

Uzmanlar tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz hafta üye devletlere gönderilen 140 maddelik reform planı ilk kez NATO dışişleri bakanları toplantısında tartışmaya açıldı. NATO'daki işbirliğini güçlendirmeyi ve daha hızlı kararlar alınmasını öngören reform planı 138 öneriden oluşuyor. Sunulan öneriler arasında NATO üyesi olmayan Avrupa Birliği ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının NATO zirveleri kapsamında yapılan görüşmelere çağrılması bulunuyor. Bir diğer öneri ise NATO'da alınan ortak kararların veto edilmesinin zorlaştırılmasını içeriyor. Buna göre ittifak içindeki karar alma sürecinde siyasi görüşmeler artırılacak ve görüşmeler sadece NATO merkezinde değil üye ülkelerde de yapılacak. Her iki önerinin de Türk devletini oldukça huzursuz ettiği belirtiliyor.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.