Ne silahını bıraktı ne de kamerasını

Şaristan Asmîn (Leyla Yıldız)

Şaristan Asmîn (Leyla Yıldız)

  • PKK Şehit Aileleriyle Dayanışma Komitesi, 24 yıllık gerilla ve YJA Star basın çalışanı Şaristan Asmîn’in (Leyla Yıldız) yakalandığı amansız bir hastalık sonucu şehit düştüğünü açıkladı. Komite, Şaristan Asmîn için şunları vurguladı.
  • Katılımı, fedakarlığı, sadeliği ve sevgisiyle yoldaşlarının yaşamında büyük yer edindi. Sonuna kadar bağlılığıyla hiçbir çalışmadan geri durmadı. Bir elinde silahı, bir elinde de kamerasıyla koşulsuz adanmışlığın timsaliydi.

Tedavi olmaya çalışırken de özgür yaşam umudunu, derin yoldaşlık sevgisini, mücadele heyecanını yitirmeden yürüyüşünü sürdüren YJA Star gerillası ve özgür basın çalışanı Şaristan Asmîn (Leyla Yıldız), 3 Haziran'da ölümsüzler kervanına katıldı.

PKK Şehit Aileleriyle Dayanışma Komitesi, dün yaptığı yazılı açıklamada, 24 yıllık gerilla Şaristan Asmîn'in (Leyla Yıldız / Mersin / Hediye-Ali) şehadetini duyurdu. Değerli ailesine, soykırıma karşı her koşulda direnen yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı dileyen Komite, açıklamasında Şaristan Asmîn'le ilgili bilgiler verdi, 24 yıllık mücadelesini özetledi:

 

Şaristan Asmîn (Leyla Yıldız)

 

Mersin'de büyüyen Botanlı

Kürt kültürünün kadim mekanları, Kurdistan Özgürlük Mücadelesinin serpildiği alanlar olan Botan'dan göç etmek zorunda kalan bir ailenin çocuğu olarak 1980’de Mersin’de dünyaya geldi. Ailesi burada da yurtseverliklerini koruyup geliştirmeyi sürdürdüğü için bu derin yurtsever kültürün etkisinde büyüdü.