Newaya Jin: Direnen kadınlık hep var olacak 

Kadın Haberleri —

Newaya Jin

Newaya Jin

  • Avrupa’da yayın yapan aylık Newaya Jin kadın gazetesi Ocak 2023 sayısını, “Direnen kadınlık hep var olacak!” manşetiyle çıktı.

Newaya Jin’in Kadın gazetesi, “Direnen kadınlık hep var olacak!” manşetiyle çıktı. 

Kürtlerin tarihine kara bir gün olarak geçen 9 Ocak 2013 Paris Katliamı dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Ocak sayısına Paris Katliamını alan gazete, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katlediliş sürecini mercek altına alıyor. Newaya Jin ayrıca üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen adaleti sağlamayan Fransa devletinin tutumuna, özellikle de “devlet sırrı” kisvesiyle gizlenmeye çalışılan gerçek faillere dikkat çekiyor.

Fransa devleti bu davadan kaçamaz

Gazetenin yazarlarından Ronahî Serhat 9 Ocak Katliamı’nı işlediği ve “Hakikatten kaçamazsınız!” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Sara, Rojbin, Ronahî’nin devrimci yaşamlarının örnek yanlarına eğiliyor. Egemen erkeklik yapılanmasının tarih boyunca özgür kadın kimliğine saldırılarına işaret eden Ronahî Serhat, bunun karşısında ise direnen kadınlığın hep var olduğunu ve bundan sonra da var olacağına vurgu yapıyor. Katil Ömer Güney’in öldürülerek soruşturmanın örtbas edilmek istendiğine işaret ediyor ve Fransa devletine “Paris katliamı, Fransa tarihine yazılmış bir kara lekedir. Fransa devleti bu davadan kaçamaz. Fransa devleti bir an önce Kürt halkına karşı hukuki görevlerini ve siyasi sorumluluğunu yerine getirmelidir” çağrısında bulunuyor. 

Türk devleti siyasi cinayetler ihraç etti

Gazete 23 Aralık’ta gerçekleştirilen ve Evîn Goyî (Emine Kara), Mîr Perwer (M.Şirin Aydın) ile Abdurrahman Kızıl’ın şehit düştüğü 2. Paris Katliamı’na ilişkin ise PAJK Koordinasyonu’nun yaptığı yazılı açıklamaya yer veriyor.  ‘Faşizm Kürt halkının öfkesinde boğulacak’ açıklamasında bulunan PAJK Koordinasyonu, TC’nin Avrupa’ya siyasi cinayetler ihraç ettiği hatırlatmasında bulunuyor.

Radikal demokrasi mücadelesi

Yazar Hêja Zerya da “Özgürlük senfonisine dönüşenler” başlığıyla 9 Ocak Katliamı’nı yazmış. “Sakineler yerleşik kültüre, geleneğe başkaldıran, özgürlük senfonisine dönüşen mücadele kişilikleridir” diyen Hêja Zerya, kırım ve soykırıma karşı kadın değerlerinin özünü temsil edebilmenin radikal demokrasi mücadelesiyle mümkün olabileceğine dikkat çekiyor. 

2023 yılının ilk sayısında; geçtiğimiz aylarda Başûrê Kurdistan’ın Silêmanî kentinde katledilen Nagihan Akarsel ve yine 2022’de şehit düşen Aysel Doğan’ın Sakine Cansız’ı anlatan çeviri yazılarına da yer veriliyor.

Asla pes etmeyeceğiz

Gazeteye konuşan Fransa-Kürdistan Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Sylvie Jan ise Paris Katliamı’nın geride kalan 10 yılının özetini yapıyor. 9 Ocak’ı “hayatıma damgasını vurdu” şeklinde tanımlayan Sylvie Jan, Fransa devletine eleştiriler ve sorular yönelterek “Asla pes etmeyeceğiz” diyor.

Sima Çırav “Bir efsanenin ardından’ başlığıyla kaleme aldığı Sakine Cansız’ı anlatan yazısında O’nu “Yolun dikenlerini temizleyen, yolu oluşturan bilge kadın” olarak tanımlıyor. 

Gazete ayrıca, Sakine Cansız’ın ‘Hep Kavgaydı Yaşamım’ kitabından derlediği kısa kesitlere de yer vermiş. Sakine Cansız’ın Şam’a ilk yolculuğunu Rêber Öcalan ile uzun yıllar aradan sonra ilk buluşma heyecanını konu alan yazı “Kaynağa ulaşmak” başlığını taşıyor.  

Özyönetim şehitleri

Yazarlar Yurdusev Özsökmenler ve Roza Metîna ise Özyönetim Direnişleri sürecinde hedef alınan Asya, Sêvê, Fatma ve Pakîzelerin direnişi kaleme alıyor.  

Özyönetim Direnişi’ni açığa çıkaran 2013 yılı sonrası siyasi haritayı değerlendiren Yurdusev Özsökmenler, Büyük direnişe öncülük eden kadınların devrimci duruşlarını şöyle tarif ediyor: “Onlar yaşamlarının son anına kadar yüksek bir feda ruhuyla halkın yanında ve direnişin en önünde yer alarak baskıya, zulme, imhaya karşı direnen Kürt kadınlarının sembolü oldular.” 

Roza Metîna da faşist, soykırımcı Türk devletinin Özyönetim Direnişleri’ndeki vahşet uygulamalarına dikkat çekiyor ve kadınların tüm insanlık dışı saldırılar karşısındaki müthiş direnişini özetliyor. 

Rojhilat Serhildanı

Rojhilat’taki serhildanlara değinen yazar Nûjiyan Amed ise “Li Dijî mirinê Jin, Jiyan, azadî” başlığıyla Rojhilat ve İran’da tarihi bir serhildan yaşandığına vurgu yapıyor. Yazar, rejimin idamlarla korku iklimi yaratmaya çalışmasına rağmen geri adım atılmayacağını, özellikle kadınların “Jin, Jiyan, azadî” felsefesiyle direnişi büyüteceğine işaret ediyor.

Enternasyonalist bir turna

Ocak sayısında Dilzar Dîlok’un “Evdala Zeynikê Destanı’nda Enternasyonalist bir turna” başlıklı yazısının yanı sıra Elif Ronahî’nin kadın tarihini anlatan “Xwe afirandin dîrok e” başlıklı yazı dizisinin birinci bölümüne yer verilmiş. 

Jineolojî’den sanata…

Gazete, jineolojî kategorisinde Almanya’da gerçekleştirilen bir jineolojî kamp deneyimini anlatan Elif Kaya’nın ‘Direniş hafızasıyla bağ kurmak’ makalesi ile, Bermal Çem’in sanatın toplumların psikolojisi ile ilerlemesindeki önemini anlatan yazısına birer sayfa ayırmış. 

HABER MERKEZİ

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.